Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Aplikacja ProteGo Safe pomoże ocenić zagrożenie zakażenia koronawirusemAplikacja ProteGo Safe pomoże ocenić zagrożenie zakażenia koronawirusem

 

Zapowiadana przez Ministerstwo Cyfryzacji rządowa aplikacja ProteGO Safe jest już dostępna w sklepie Google Play. Pobrać mogą ją mogą wszyscy użytkownicy smartfonów pracujących na systemie Android. Kolejna wersja aplikacji ma być za klika dni dostępna także na urządzeniach z systemem iOS . W ramach programu skorzystamy z wirtualnej diagnozy, porad, oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, ale nie tylko.

 

Podczas pandemii koronawrisua i obowiązującej społecznej izolacji niezwykle istotną rolę odgrywają smartfony. W marcu rząd wprowadził aplikację Kwarantanna Domowa, która wspomaga pracę policji, a osoby przebywające na kwarantannie odciąża od codziennych wizyt funkcjonariuszy. Ministerstwo Cyfryzacji poszło teraz krok dalej i opracowało kolejny program. ProteGO Safe, bo tak nazywa się aplikacja, ma za zadanie pomóc nam w weryfikacji przynależności do grupy ryzyka, w ocenie objawów i podjęciu decyzji o konkretnych ruchach z tym związanych. Program może dodatkowo ostrzegać przed zbliżeniem się do osoby zakażonej COVID-19. Co ważne, przy tworzeniu aplikacji jej twórcy opierali się na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz zaleceniach polskich lekarzy.

 

Sprawdzajcie, pobierajcie, instalujcie, korzystajcie. To w naszym wspólnym interesie

 

Dzięki samokontroli zdrowia aplikacja ProteGo Safe pomoże w ograniczaniu tempa i zasięgu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Stanowi profesjonalną pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. - Aby aplikacja w tej i kolejnych wersjach spełniała swoją rolę potrzebujemy kilku czynników. Przede wszystkim solidarności, odpowiedzialności i samodyscypliny. Dlatego tak ważne jest, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób. To od naszej postawy zależy jak szybko wrócimy do normalnego życia – na stronie gov.pl tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Ważne! Aplikacja jest w pełni bezpieczna - dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz – nikt poza nim nie ma do nich dostępu.

 

Jak to działa?

 

Zaczynamy od odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Imię, płeć, wiek, a dalej - czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Tu także odpowiedzi na pytania nie powinny sprawić kłopotu. Zaczynamy od zaznaczenia odpowiedzi, które nas dotyczą. Chodzi o takie informacje jak np.: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub  bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór.

 

Kolejny krok to odpowiedź na pytanie, czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszność. Ważne – chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi.

 

Przechodząc dalej odpowiadamy na pytanie o to, czy mamy jakiekolwiek inne objawy, np. osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła.

 

Kolejne pytanie - czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem?

 

 

Ważne! Kluczowe jest, aby na pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. To dla naszego dobra, a przede wszystkim zdrowia. Samokontrola nie jest diagnozą. Tę może wystawić tylko lekarz. Zgromadzone w „dzienniku” informacje mogą mu w tym pomóc, jeśli pacjent zdecyduje się na ich pokazanie.

 

Po uzupełnieniu testu, system sprawdza (na podstawie wytycznych WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi.

 

 

A grupy są trzy:

 

  • Niska - przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.

  • Średnia - zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.

  • Wysoka - pilnie skontaktuj się ze specjalistą.

 

Ważne, aby testy wypełniać regularnie. Dlatego aplikacja każdego dnia nam o tym przypomni.

 

Pobierz ProteGo Safe

 

Drugi moduł, czyli możliwość sprawdzenia, czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, nie pojawił się w pierwszej wersji aplikacji. Resort cyfryzacji obiecuje jednak, że będzie on dostępny w kolejnej wersji, która pojawi się w ciągu najbliższych dni - wraz z aplikacją na iPhone'y.

 

Docelowo ProteGO Safe skorzysta z technologii Bluetooth, która pozwala na komunikację między urządzeniami znajdującymi się w bliskiej odległości, aby rejestrować  "cyfrowe spotkania” naszych smartfonów. W sytuacji, gdy osoba, z którą mieliśmy kontakt zachoruje, otrzymamy ostrzeżenie.

 

ProteGO Safe - informacje tylko oficjalne

 

W ProteGO Safe znajdziemy wiarygodne, oficjalne i aktualne informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Dowiemy się także, jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Wszystkie publikowane informacje to komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO).

 

AP/gov.pl

 

protego

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl