Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Częste mycie rąk to jedna z rekomendowanych zasad bezpiecznego zachowania foto/PixabayCzęste mycie rąk to jedna z rekomendowanych przez GIS zasad bezpiecznego zachowania                                                                  foto/Pixabay

 

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? To pytanie w czasie epidemii zadaje sobie każdy z nas. Naukowcy pracują nad skutecznym lekiem i szczepionką, ale póki co pozostaje nam głównie profilaktyka. By jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia należy stosować zasady bezpiecznego zachowania. Często myj ręce, płać kartą, unikaj dotykania twarzy, dezynfekuj swój telefon – to tylko niektóre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii. By ograniczyć liczbę zakażeń rząd wprowadził szereg nakazów i zakazów, które sprowadzają się do zachowania dystansu społecznego. Podczas epidemii zachowanie dobrego stanu zdrowia jest koniecznością, ale może to być dla nas również okazja do zmiany złych nawyków. Eksperci podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka. Główny Inspektor Sanitarny opublikował „Dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa”.

 

1. Często myj ręce

 

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

 

2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni

 

W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.

 

3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych

 

Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

 

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

 

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

 

5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

 

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.

 

6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

 

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

 

7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

 

Należy zachować co najmniej 2 metry odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 

8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

 

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

 

9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

 

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

 

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

>>>>> Koronawirus - rząd łagodzi restrykcje

 

Pamiętajmy, że walka z epidemią koronawirusa spoczywa nie tylko na barkach rządu. Kluczowe znaczenie ma postawa, jaką obierzemy. Kierujmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością za siebie i zdrowie innych ludzi.

 

AP/GIS

 

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl