Obowiązek zasłaniania ust i nosa wszedł w życie 16 kwietnia
Od czwartku, 16 kwietnia, wychodząc z domu, musimy zasłaniać usta i nos. Taką decyzję podjął rząd. Wszystko po to, by w dobie koronawirusa chronić siebie i innych, a tym samym nie dopuścić do rozprzestrzeniania się epidemii. Warto więc wiedzieć, kto, gdzie i w jakich sytuacjach jest zobligowany do noszenia maski ochronnej lub innej osłony twarzy.
Nakaz zakrywania twarzy przy pomocy maseczek lub innych elementów garderoby obowiązuje w całej Polsce. Sytuacja taka trwać będzie do odwołania. Nie jest ważne, czy idziemy do pracy, sklepu czy wyprowadzamy psa - jeśli wkraczamy w przestrzeń publiczną, naszą powinnością jest zasłonić usta i nos.
Kogo konkretnie dotyczy nowe rozporządzenie rządu?
- Obowiązek zasłaniania ust i nosa ma od dziś każdy, kto przebywa w miejscach publicznych, w których trudno utrzymać bezpieczną odległość między ludźmi. A jako takie uznaje się m.in. ulice, sklepy, targowiska, apteki, pocztę, urzędy, kościoły, a także parki i zieleńce. Maseczki ochronne zakładamy od razu po przekroczeniu progu domu. Dotyczy to szczególnie mieszkańców bloków, którzy korzystają m.in. ze wspólnej klatki schodowej i windy, suszarni.
- Nieważne, czy w miejscach ogólnodostępnych poruszamy się pieszo, jedziemy rowerem, skuterem czy też komunikacją miejską – w każdej z tych sytuacji powinniśmy mieć na twarzy osłonę.
- Rozporządzenie dotyczy wszystkich mieszkańców powyżej 4 roku życia.
- Pamiętajmy, że nowy obowiązek nie zwalnia nas z konieczności zachowania 1,5-2 m od osób przebywających w tym samym miejscu.
Kiedy nie musimy zasłaniać twarzy?
- Obowiązek noszenia osłony ust i nosa nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia, a także osób, które z powodu stanu zdrowia lub/i niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie tego zrobić.
- Nie muszą tego robić również osoby wykonujące swoje zawodowe obowiązki w budynkach, oczywiście pod warunkiem, zachowania w zakładzie pracy innych środków ostrożności, a pracownik nie jest oddelegowany do bezpośredniej obsługi klientów czy interesantów.
- Podobnie sprawa wygląda w przypadku duchownych, osób pracujących we własnym gospodarstwie rolników, kierowców transportu zbiorowego, duchownych i żołnierzy na służbie.
- Z zakrywania nosa i twarzy zwolnieni jesteśmy również podczas jazdy własnym samochodem, ale tylko wtedy, kiedy jedziemy sami lub z domownikami. Jeśli zaś w samochodzie znajdują się osoby obce, wszyscy podróżni powinni być właściwie zabezpieczeni.
- Maseczkę możemy, a nawet musimy ściągnąć, jeśli poproszą nas o to podczas kontroli, w celu wylegitymowania, np. policjanci, strażnicy graniczni, pracownicy banku.
Czym możemy zasłaniać usta i nos?
- Dobrze sprawdzają się maseczki ochronne. Mogą być jednorazowe, chirurgiczne albo też wielokrotnego użytku, wykonane z bawełny, poliesteru, lnu lub innego materiału. Maseczka powinna być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy. Najlepiej, gdy będzie miała kilka warstw.
>>> Magistrat kupił 10 tys. maseczek ochronnych dla bełchatowian
- Jeśli jednak nie mamy maseczki, usta i nos zasłonić możemy szalikiem, chustą lub inną tkaniną. Ważne, by przylegały one do twarzy, zakrywały jednocześnie usta i nos, a przy tym nie utrudniały oddychania.
Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę?
By maseczki ochronne czy też inne zabezpieczenia ust i nosa spełniały swoje zadania, trzeba wiedzieć, jak ich właściwie używać. Zasady są proste.
- Przed założeniem takiej osłony należy dokładnie umyć lub odkazić ręce, następnie przyłożyć ją do twarzy, dopasować do kształtu nosa i brody i założyć gumki za uszy lub zawiązać troczki z tyłu głowy. Prawidłowo nałożona maseczka czy inna osłona nie powinny się zsuwać. Pamiętajmy, by w trakcie noszenia nie dotykać maseczki ręką, a jeśli tak się stanie, ręce należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem lub odkazić.
- Gdy w wyniku noszenia osłona zrobi się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. By ściągnąć maseczkę, chwytamy za gumki lub troki, nie dotykając przy tym części zakrywającej twarz.
- Jeśli używamy maseczek jednorazowych, po ściągnięciu wyrzucamy ja do kosza (na opady zmieszane), trzymając cały czas za gumki.
- Maseczki wielorazowe, szaliki, apaszki czy inne materiałowe przesłony pierzemy w pralce w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, suszymy i prasujemy. W zależności od materiału, z którego osłona jest wykonana, można też pokusić się o jej wygotowanie. Po wszystkim nie zapomnijmy o umyciu lub odkażeniu rąk.
Jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie obowiązku zasłaniania ust i nosa?
Osoba łamiąca nowe przepisy powinna liczyć się z karami finansowymi – podobnie jak w przypadku nieprzestrzegania w czasie epidemii koronawirusa dotychczasowych obostrzeń.
Więcej informacji na temat obowiązującego od dziś nakazu zasłaniania ust i nosa znajdziemy na rządowej stronie www.gov.pl.
KZB