joombig banner rotation images

Menu

 

Uroczystości poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej odbędą się w parafii Miłosierdzia BożegoTablica poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej znajduje się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie


Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy bełchatowianie wspominać będą ofiary Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 80. rocznica sowieckiego mordu na polskich jeńcach wojennych. By uczcić ich pamięć, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie złożone zostaną kwiaty.

 

 

Od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w sowieckich lasach, mija właśnie 80 lat. Upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej tradycyjnie odbędzie się w kościele na os. Binków. Tu bowiem znajduje się tablica poświęcona Polakom, pomordowanym przez władze ZSSR w 1940 roku w Lesie Katyńskim. Wzorem lat ubiegłych w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która teraz wypada 19 kwietnia, pod pamiątkową tablicą złożone zostaną kwiaty.


Przypomnijmy, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy 13 kwietnia. W tym roku zbiegł się on ze Świętami Wielkanocnymi. To ważna data - nawiązuje do tego dnia z 1943 roku, w którym świat dowiedział się o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów polskich jeńców, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Informację tę opublikowali Niemcy. Dzień Pamięci został ustanowiony przez sejm RP w 2007 roku.


Katyń, Kalinin, Charków, Bykownia koło Kijowa, Mińsk to w tych miejscach, w masowych mogiłach, leżą pomordowani polscy jeńcy wojenni. Na podstawie rozkazu z 5 marca 1940 roku w tzw. Lesie Katyńskim zabito blisko 22 tys. polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji na „wrogach władzy sowieckiej” dokonywano przez strzał z bliskiej odległości w tył głowy. Choć o grobach zlokalizowanych w Katyniu pod Smoleńskiem świat po raz pierwszy usłyszał już w 1943 roku, to przez blisko 50 lat, a dokładniej do 1990 roku, władze ZSSR nie przyznawały się do przeprowadzenia tej niewyobrażalnej zbrodni przeciw ludzkości.


KZB

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020