Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Bełchatowianie także mogą korzystać z teleporad medycznychBełchatowianie także mogą korzystać z teleporad medycznych

W ostatnim czasie wiele przychodni wprowadziło teleporady medyczne, dzięki którym konsultacja z lekarzem odbywa się telefonicznie lub przez Internet. Różne sprawy związane ze zdrowiem, w tym e-recepty czy e-zwolnienia, możemy więc załatwić bez wychodzenia z domu. Służy temu także Internetowe Konto Pacjenta.

 

W obecnej sytuacji epidemicznej teleporady medyczne zdecydowanie przyczyniają się do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent może nie tylko porozmawiać z lekarzem o swoim stanie zdrowia i uzyskać konkretne zalecenia, ale otrzyma również e-receptę czy e-zwolnienie. Tym samym czas oczekiwania na wizytę lekarską znacznie się skraca.


Jednocześnie zdalne formy kontaktu nie wykluczają bezpośredniego spotkania z personelem medycznym. Jeśli po telefonicznym czy internetowym wywiadzie okaże się, że pacjent potrzebuje konkretnej pomocy, lekarz zasugeruje wizytę w placówce albo – jeśli będzie taka potrzeba - zaleci kontakt z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną.


Godziny telekonsultacji placówki POZ ustalają indywidualnie, a porady są oczywiście bezpłatne. Jeśli przychodnia, do której należymy, nie oferuje takiej usługi, możemy skontaktować się z inną.


>>> Lista przychodni, także bełchatowskich, świadczących obecnie teleporadyInternetowe Konto Pacjenta


W szybkim dostępie do opieki medycznej pomocne jest również Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Co to takiego? Tu znajdują się wszelkie informacje medyczne dotyczące pacjenta. Na indywidualnym koncie zapisywane są więc: e-recepty, e-skierowania na badanie, historia wizyt lekarskich w ramach NFZ, także tych zaplanowanych, informacje o zwolnieniach lekarskich (e-zwolnienie), lista przepisywanych leków oraz informacje o tych medykamentach. Pacjent możne też wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej. Z kolei na koncie rodzica widoczne są dane dzieci, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia ZUS, a nie ukończyły jeszcze 18 lat.


Dzięki IKP wiele spraw związanych ze zdrowiem można załatwić bezpiecznie – na odległość. Co ważne, każdy obywatel ma swoje Internetowe Konto Pacjenta, wystarczy się na nie zalogować. Można to zrobić na stronie www.pacjent.gov.pl, ale potrzebny nam do tego będzie podpis elektroniczny - profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną albo np. konto bankowe iPKO lub Inteligo.


>>> Jak założyć profil zaufany i zalogować się na IKP – krok po kroku


E-recepta


Jeżeli korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę dostaniemy w postaci SMS-a lub pliku PDF, który przyjdzie na nasz adres mailowy. Widoczna też będzie na naszym koncie.


Dostęp do takiej usługi medycznej mają również osoby niekorzystające z IKP. W takim przypadku lekarz podaje choremu przez telefon czterocyfrowy kod wraz z informacją o przepisanych lekach oraz ich dawkowaniu. Dodajmy, że e-receptę można otrzymać na dowolny, także starszy, model telefonu. Niepotrzebny do tego jest smartfon. Ponadto nie trzeba realizować jej samemu. Może to zrobić np. ktoś bliski. Pamiętać przy tym trzeba, że w trakcie wizyty w aptece oprócz kodu potrzebny będzie również numer PESEL pacjenta. Jeśli chory upoważni do swojego konta inną osobę, powiadomienia o wystawionych receptach będą automatycznie przekierowane na jej numer telefonu lub maila.

 

>>> Nie musisz iść do przychodni. Skorzystaj z e-recepty


E-zwolnienia


Jeśli po zdalnej konsultacji okaże się, że pacjent nie jest zdolny do podjęcia pracy, lekarz może również wystawić zwolnienie elektroniczne. E-ZLA zostaje od razu wysłane do ZUS-u oraz pracodawcy. Pojawia się również ono na Internetowym Koncie Pacjenta. Wszystko odbywa się więc szybko i sprawnie.


Informacje na temat teleporad medycznych, e-recept, e-zwolnień, Internetowego Konta Pacjenta pochodzą z rządowych stron www.gov.pl, pacjent.gov.pl.

 

KZB

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Źródło: Ministerstwo ZdrowiaŹródło: Ministerstwo Zdrowia

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl