joombig banner rotation images

Menu

Konkretna pomoc i emocjonalne wsparcie - tego najbardziej potrzebują teraz seniorzy; fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejKonkretna pomoc i emocjonalne wsparcie - tego najbardziej potrzebują teraz seniorzy; fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

 

 

W czasie, kiedy na świecie panuje epidemia koronawirusa, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na osoby starsze. To one są najbardziej narażone na zakażenie. Wiek i choroby, które zwykle im towarzyszą, powodują naturalny spadek odporności. To powoduje, że właśnie seniorom zdecydowanie trudniej wygrać walkę z wirusem.  Dlatego warto wiedzieć, jak ich chronić i jednocześnie wspierać.

 

Sytuacja seniorów jest obecnie szczególnie trudna. By zniwelować ryzyko poważnych skutków zakażenia, które rośnie wraz z wiekiem, osoby starsze powinny maksymalnie ograniczyć bezpośrednie kontakty z innymi, także z bliskimi, dziećmi, wnukami.  A to dla nich nie jest łatwe. Nie można jednak pozostawić ich samych sobie. Trzeba okazywać im zainteresowanie, ale też zapewnić konkretną pomoc. Dla seniorów świadomość, że ktoś o nich myśli, jest bardzo ważna. Nie bądźmy więc obojętni, troszczmy się o naszych najbliższych - rodziców, dziadków, sąsiadów, ale także osoby samotne i schorowane.  

 

Jak mądrze i bezpiecznie wspierać seniorów?

 

 • Wykazuj zainteresowanie - dzwoń regularnie, rozmawiaj, dopytuj, czy wszystko w porządku.
 • Uczulaj, by seniorzy nie wychodzili z domu. Spokojnie tłumacz i przekonuj, że to dla ich dobra i bezpieczeństwa. Przypominaj, że wiele spraw można dziś załatwić telefonicznie lub przez Internet. Zaproponuj pomoc np. w opłaceniu rachunków czy wypełnianiu urzędowych formularzy online.
 • Jeśli to konieczne, pomóż seniorowi telefonicznie skontaktować się z lekarzem, który np. wypisze e-receptę.
 • Zwracaj także uwagę na przestrzeganie zasad higieny: częstszego mycia i odkażania rąk, zasłanianie łokciem ust i nosa podczas kichania lub kaszlenia, utrzymywania, a także wietrzenia mieszkania.
 • Informuj, co powinni zrobić w razie pojawienia się niepokojących objawów, takich jak: gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu. Uczulaj, by nie szli sami do przychodni, lecz zadzwonili po poradę pod jeden z numerów:  509 698 188, 44 631 31 08, 44 631 31 18 - Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bełchatowie, 800 190 590 bezpłatna infolinia NFZ lub bezpośrednio na nr alarmowy 112.
 • Zapewnij dostęp do artykułów żywnościowych oraz higienicznych. Robiąc zakupy dla osoby starszej, pamiętaj o zdrowych i bogatych w witaminy produktach, owocach, sokach i wodzie. Wartościowa dieta jest tu bardzo ważna. Nie zapominaj też o lekach, które senior przyjmuje na stałe.
 • Przypominaj, że jeśli nie ma innego wyjścia, senior może zrobić sam zakupy w godz. 10-12. Wtedy w sklepach przebywać mogą tylko osoby po 65 roku życia, zatem ryzyko zakażenia zmniejsza się. Jednocześnie uczulaj, by w takich sytuacjach senior zachowywał 1,5-2 m odległości od innych, a także zakładał jednorazowe rękawiczki.  >>> Jak bezpiecznie robić zakupy?
 • Podpowiadaj osobom starszym, jak mogą spędzać czas w domu. Zaproponuj ciekawe lektury lub programy. Przypominaj, że obecnie msze św. i nabożeństwa prowadzone są online, w radiu i telewizji.
 • Zachęcaj do aktywności fizycznej w domu – to niezawodny sposób na utrzymanie czy poprawę dobrej kondycji nie tylko fizycznej, ale również psychicznej. Rezygnacja z ruchu może przyczynić się do osłabienia wszystkich układów i podatności na inne schorzenia, także po okresie pandemii. Zaproponuj więc seniorowi codzienny udział w specjalnym programie profilaktycznym „Aktywny senior w domu”, przygotowanym przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia. Całą serię ciekawych, bezpiecznych ćwiczeń i podpowiedzi znajdziemy na www.fizjoterapiaporusza.pl.
 • Pamiętaj o wsparciu emocjonalnym – rozmowa o uczuciach jest na wagę złota. Samotność, lęk, niepewność, obniżony nastrój – to wszystko może w konsekwencji prowadzić do stanów depresyjnych. Bezpłatne porady telefoniczne m.in. psychologów oferuje bełchatowska Poradnia Życia Rodzinnego   >>> harmonogram dyżurów telefonicznych. Namawiaj też seniora do kontaktu telefonicznego czy też przez komunikatory internetowe z innymi ludźmi.
 • Dodatkowo Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej uruchomił specjalną platformę dla seniorów. ABCsenior.com to nie tylko podręczne centrum informacji, ale również baza nieodpłatnej i bezpiecznej pomocy w czasie pandemii koronawirusa. Portal dedykowany jest nie tylko osobom starszym, ale też młodszym pokoleniom, aby czerpały wiedzę, jak pomagać w trudnych czasach właśnie seniorom. Do dyspozycji osób starszych jest tu również forum „Porozmawiaj ze mną” oraz porady psychologów, także online lub przez telefon. Do tego dochodzą wirtualne wycieczki po muzeach i parkach, a także spektakle teatralne i multimedialne zajęcia. By z tego wszystkiego skorzystać, wystarczy wejść na stronę abcsenior.com.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo seniorów. Ostrzegaj przed oszustami i nieuczciwymi praktykami marketingowymi. Poproś, by pod żadnym pozorem nie wpuszczali do mieszkania nikogo obcego >>> Uważaj na oszustwa na koronawirusa.

 

Więcej na temat tego, jak w czasie epidemii koronawirusa dbać o osoby starsze, przeczytamy m.in. na rządowych stronach internetowych. Porady i wskazówki zamieszczone w artykule zaczerpnięte zostały z: www.gov.pl/koronawirus, www.gov.pl/rodzina, senior.gov.pl, abcsenior.com.

 

KZB

 

 

seniorzy

 

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejŹródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020