Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Na rządowej stronie biznes.dov.pl przedsiębiorcy znajdą wszelkie informacje dotyczące prowadzenia firmyNa rządowej stronie biznes.dov.pl przedsiębiorcy znajdą wszelkie informacje dotyczące prowadzenia firmy

 

Epidemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia powodują całkowitą zmianę dotychczasowego funkcjonowania państwa. Także w sferze gospodarczej i ekonomicznej. By zapewnić firmom zachowanie płynności finansowej oraz bezpieczeństwo pracowników rząd przyjął tzw. Tarczę Antykryzysową. Pakiet musi jeszcze przegłosować sejm i podpisać prezydent. Oznacza to, że najprawdopodobniej rozwiązania zaczną obowiązywać w kwietniu. Na stronie biznes.gov.pl przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje nie tylko o rządowym programie, ale także zalecenia dla poszczególnych branż oraz odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

 

 

W związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu epidemii rząd nałożył na firmy szereg obowiązków i ograniczeń. W niektórych przypadkach wręcz zakazał prowadzenia działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzkimi – mowa m.in. o galeriach handlowych czy restauracjach. Obostrzenia wpływają bezpośrednio na kondycję finansową małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Zdarza się, że wywołują także niepokój ich właścicieli, którzy nie zawsze wiedzą, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć. Wszelkie niezbędne informacje m.in. te o aktualnie obowiązujących oraz planowanych rozwiązaniach prawnych znajdują się na rządowej stronie biznes.gov.pl. Zamieszczane są tam także zalecenia dla poszczególnych branż przygotowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Mowa chociażby o obiektach handlowych, firmach działających w transporcie, logistyce czy turystyce.

 

By polscy przedsiębiorcy mogli przejść przez kryzys związany z koronawirusem bez większych strat, a nawet ogłaszania upadłości, rząd przygotował specjalny program gospodarczy. Zawiera on szereg rozwiązań dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych. W środę 25 marca rząd zaakceptował pakiet projektów ustaw dotyczących tzw. Tarczy Antykryzysowej. Zostały one skierowane do Sejmu, który prace nad nimi rozpocznie w piątek 27 marca. Jednak niezależnie od terminu finału tych prac, uchwalone ostatecznie rozwiązania mają mieć moc obowiązującą od 1 kwietnia.

 

Na Tarczę Antykryzysową składa się pięć filarów:

 

  • Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł,
  • Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł,
  • Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł,
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł,
  • Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

 

W sumie na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa rząd przeznaczy 212 mld zł.

 

Jak realizacja Tarczy Antykryzysowej będzie wyglądać w praktyce? Na www.biznes.gov.pl znaleźć kluczowe rozwiązania programowe.

 

 Warto w tym miejscu przypomnieć, że z myślą o bełchatowskich przedsiębiorcach prezydent Mariola Czechowska uruchomiła specjalny miejski program wsparcia. Znalazło się w nim szereg ulg, dotyczących m.in. umorzenia podatków czy opłat na rzecz miasta. - Wspieranie lokalnej gospodarki zawsze było dla mnie z ważniejszych kierunków pracy. Jest to ważne szczególnie teraz, kiedy przedsiębiorcy stają w obliczu możliwych dotkliwych skutków ekonomicznych epidemii. Jestem przekonana, że wprowadzane przez nas rozwiązania pomogą uratować płynność finansową firm a także chronić miejsca pracy – tłumaczy prezydent Czechowska.

 

>>>>> Prezydencki program wsparcia firm - szczegóły

 

Ważne!

 

Wszystkie sprawy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) przedsiębiorcy mogą załatwić przez internet. Wystarczy użyć darmowy Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

 

AP

 

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl