Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na rządowej stronie biznes.dov.pl przedsiębiorcy znajdą wszelkie informacje dotyczące prowadzenia firmyNa rządowej stronie biznes.dov.pl przedsiębiorcy znajdą wszelkie informacje dotyczące prowadzenia firmy

 

Epidemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia powodują całkowitą zmianę dotychczasowego funkcjonowania państwa. Także w sferze gospodarczej i ekonomicznej. By zapewnić firmom zachowanie płynności finansowej oraz bezpieczeństwo pracowników rząd przyjął tzw. Tarczę Antykryzysową. Pakiet musi jeszcze przegłosować sejm i podpisać prezydent. Oznacza to, że najprawdopodobniej rozwiązania zaczną obowiązywać w kwietniu. Na stronie biznes.gov.pl przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje nie tylko o rządowym programie, ale także zalecenia dla poszczególnych branż oraz odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

 

 

W związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu epidemii rząd nałożył na firmy szereg obowiązków i ograniczeń. W niektórych przypadkach wręcz zakazał prowadzenia działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzkimi – mowa m.in. o galeriach handlowych czy restauracjach. Obostrzenia wpływają bezpośrednio na kondycję finansową małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Zdarza się, że wywołują także niepokój ich właścicieli, którzy nie zawsze wiedzą, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć. Wszelkie niezbędne informacje m.in. te o aktualnie obowiązujących oraz planowanych rozwiązaniach prawnych znajdują się na rządowej stronie biznes.gov.pl. Zamieszczane są tam także zalecenia dla poszczególnych branż przygotowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Mowa chociażby o obiektach handlowych, firmach działających w transporcie, logistyce czy turystyce.

 

By polscy przedsiębiorcy mogli przejść przez kryzys związany z koronawirusem bez większych strat, a nawet ogłaszania upadłości, rząd przygotował specjalny program gospodarczy. Zawiera on szereg rozwiązań dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych. W środę 25 marca rząd zaakceptował pakiet projektów ustaw dotyczących tzw. Tarczy Antykryzysowej. Zostały one skierowane do Sejmu, który prace nad nimi rozpocznie w piątek 27 marca. Jednak niezależnie od terminu finału tych prac, uchwalone ostatecznie rozwiązania mają mieć moc obowiązującą od 1 kwietnia.

 

Na Tarczę Antykryzysową składa się pięć filarów:

 

  • Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł,
  • Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł,
  • Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł,
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł,
  • Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

 

W sumie na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa rząd przeznaczy 212 mld zł.

 

Jak realizacja Tarczy Antykryzysowej będzie wyglądać w praktyce? Na www.biznes.gov.pl znaleźć kluczowe rozwiązania programowe.

 

 Warto w tym miejscu przypomnieć, że z myślą o bełchatowskich przedsiębiorcach prezydent Mariola Czechowska uruchomiła specjalny miejski program wsparcia. Znalazło się w nim szereg ulg, dotyczących m.in. umorzenia podatków czy opłat na rzecz miasta. - Wspieranie lokalnej gospodarki zawsze było dla mnie z ważniejszych kierunków pracy. Jest to ważne szczególnie teraz, kiedy przedsiębiorcy stają w obliczu możliwych dotkliwych skutków ekonomicznych epidemii. Jestem przekonana, że wprowadzane przez nas rozwiązania pomogą uratować płynność finansową firm a także chronić miejsca pracy – tłumaczy prezydent Czechowska.

 

>>>>> Prezydencki program wsparcia firm - szczegóły

 

Ważne!

 

Wszystkie sprawy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) przedsiębiorcy mogą załatwić przez internet. Wystarczy użyć darmowy Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

 

AP

 

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl