Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Kwarantanna i stan epidemiczny sprawiają, że spada liczba osób chcących oddać krewKwarantanna i stan epidemiczny sprawiają, że spada liczba osób chcących oddać krew

 

Obowiązujący w Polsce stan epidemii, a co za tym idzie kwarantanna społeczna, powoduje, że spada liczba osób oddających krew. Sytuacja w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa robi się dramatyczna. By temu zaradzić łódzkie RCKiK organizuje mobilne Punkty Pobrań. W każdy poniedziałek, począwszy od 30 marca, przy scenie plenerowej Gigantów Mocy stanie specjalny ambulans, chętni będą mogli w nim oddawać krew w godz. 9.00 – 12.00. Akcja prowadzona będzie do końca kwietnia.

 

Kwarantanna i stan epidemii w Polsce sprawiają, że spada liczba osób chcących oddać krew. Lekarze podkreślają, że zapotrzebowanie wciąż istnieje. W szpitalach planowane zabiegi są odwoływane, to jednak pacjenci po wypadkach, przeszczepach i w czasie leczenia chorób nowotworowych potrzebują krwi, której nie da się niczym zastąpić. Liczba osób hospitalizowanych cały czas rośnie, a zapasy krwi topnieją, szczególnie grup A RhD- i B RhD-.

 

Sytuacja w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa robi się dramatyczna, co dodatkowo komplikuje czasowe zamknięcia Punktów Pobrań, tak jak ma to miejsce w Bełchatowie – chodzi o punkt przy ul. Edwardów. Stąd apel do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.

 

„Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.” - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

 

W związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami dotyczącymi m.in. zakazu przemieszczania się, łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje mobilne Punkty Pobrań. W Bełchatowie specjalny ambulans będzie do dyspozycji dawców począwszy od 30 marca. Ambulans przy scenie plenerowej MCK Gigantów Mocy stanie w każdy kolejny poniedziałek (wyłączając Poniedziałek Wielkanocny), tj.:

 

  • 30 marca,
  • 6 kwietnia,
  • 20 kwietnia,
  • 27 kwietnia.

 

Chętni będą mogli oddać krew w godz. 9.00 – 12.00.

 

Ważne!

Nowe obostrzenia obejmują także zakaz przemieszczania się powyżej 2 osób. Nie należy przychodzić do ambulansu z osobami towarzyszącymi.

 

Z uwagi na ciągle rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, procedury związane z pobraniem krwi zostały zaostrzone. Z każdym krwiodawcą przeprowadzona zostanie wstępna selekcja z wywiadem lekarskim, obejmująca m.in. pytania dotyczące pobytu za granicą w ciągu 30 dni, obecny stan zdrowia oraz ewentualne kontakty z osobami zakażonymi Covid-19 i osobami poddanymi kwarantannie. Dodatkowo dawcy będą mieć mierzoną temperaturę termometrm bezdotykowym, zapewnione zostaną wszelkie środki dezynfekcyjne.

 

Kto może oddać krew?

 

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia; krwiodawcą można być do ukończenia 65. roku życia. Aby oddać krew, konieczne jest spełnienie kilku warunków:

 

  • krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kg,
  • krwiodawca musi być zdrowy,
  • stan fizjologiczny krwiodawcy musi pozwalać na pobranie krwi (krwi nie pobiera się od kobiet ciężarnych, matek karmiących oraz osób, u których występuje gorączka, schorzenia przewlekłe, niedobory odporności).

AP

 

krwiodawstwo www

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl