Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Kwiaty przed pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożyła m.in. prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentami BełchatowaKwiaty przed pomnikiem Pamięci Bełchatowian złożyła m.in. prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentami Bełchatowa

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Miejskie obchody to także kilka imprez towarzyszących, m.in. bieg „Tropem Wilczym” oraz akademia w Szkole Podstawowej nr 8.

 

Główne uroczystości miejskich obchodów miały miejsce w parafii Narodzenia NMP. W niedzielę, 1 marca, przed południem mieszkańcy złożyli kwiaty przed pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Wraz z nimi cześć niezłomnym oddali także parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządu z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską. W późniejszym nabożeństwie udział wzięły także poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy oraz organizacji i stowarzyszeń.

 

>>>>> Fotorelacja: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Obok oficjalnych uroczystości, chętni mogli oddać na sportowo hołd żołnierzom niezłomnym. Blisko dwieście osób już po raz trzeci pobiegło w Bełchatowie „Tropem Wilczym”. W miejskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych włączyli się również nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8. W poniedziałek, 2 marca, zaprezentowali przedstawienie „Żeby Polska była Polską” w całości poświęcone żołnierzom wyklętym i temu, jak wielką rolę w dziejach naszego kraju odegrali ci często niedoceniani bojownicy o wolność naszego kraju. Podczas akademii wiceprezydent Łukasz Politański przybliżył także historię rotm. Witolda Pileckiego.

 

>>>>> Fotorelacja: Akademia „Żeby Polska była Polską” w SP 8

 

Kolejne imprezy towarzyszące zaplanowano na 3 i 10 marca. Najpierw w Muzeum Regionalnym odbędzie się konkurs dla uczniów szkół średnich, którzy zmierzą się z pytaniami dotyczącymi żołnierzy niezłomnych. Ponownie zorganizuje go Centralne Archiwum Strzeleckie, zaś prezydent Mariola Czechowska – podobnie jak w latach ubiegłych – objęła to wydarzenie patronatem honorowym.

 

Ostatnim elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie turniej piłki nożnej w Szkole Podstawowej nr 12. Na boisku szkolnym zmierzą się uczniowie klas IV-VI, zawody odbędą się zaś pod hasłem „Ku Chwale Żołnierzy Wyklętych”.

 

Żołnierze Wyklęci nazywani są również żołnierzami niezłomnymi lub polskim powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament: „ w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". W uzasadnieniu do projektu ustawy nie ma wyjaśnienia, dlaczego obchodzony jest on właśnie 1 marca. Nawiązuje on prawdopodobnie to wydarzeń właśnie z 1 marca 1951 roku, kiedy to  w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

 

AP

 

Uroczysta akademia w szkole Podstawowej nr 8 poświęcona była żołnierzom wyklętymUroczysta akademia w szkole Podstawowej nr 8 poświęcona była żołnierzom wyklętym

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl