Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Wizualizacja sądu w BełchatowieGłówne wejście znajdowac się będzie od strony ul.Pabianickiej

 

W połowie roku gotowa ma być dokumentacja techniczna wraz z pozwoleniem na budowę nowej siedziby sądu w Bełchatowie. Sąd Apelacyjny w Łodzi, czyli główny inwestor, zaakceptował już projekt koncepcji architektonicznej. To kolejny krok do budowy nowego gmachu, a co za tym idzie – do adaptacji obecnej siedziby bełchatowskiego sądu na lokale mieszkalne.

 

Pod koniec 2017 roku prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zawarła porozumienie z prezesem sądu oraz reprezentującym Skarb Państwa starostą. Zgodnie z nim magistrat przekazał na rzecz bełchatowskiego sądu działki przy ul.Pabianickiej - pomiędzy budynkami starostwa (dawnymi Fazbudem i szkołą rolnicza). W zamian obecny budynek Sądu Rejonowego przy ul. Okrzei przejdzie na własność miasta. Budowę nowej siedziby dla bełchatowskiego sądu zatwierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości, a sama inwestycja wpisana została do planu budżetu resortu. Główny inwestor, czyli łódzki Sąd Apelacyjny, zatwierdził już projekt koncepcji architektonicznej.

 

- To bardzo dobre wieści dla nas i dla oczekujących na mieszkania bełchatowian. Kiedy Sąd Rejonowy przeniesie się do nowej siedziby, będziemy mogli ruszyć z pracami adaptacyjnymi w budynku przy ul. Okrzei – mówi prezydent Czechowska. Przypomnijmy, że miasto planuje obecny gmach Sądu Rejonowego zagospodarować na budynek mieszkalny. - Pamiętajmy, że dawniej mieścił się tam hotel robotniczy, dlatego jestem przekonana, że ponowne przystosowanie budynku na potrzeby mieszkalne nie będzie skomplikowane. Zależy mi, by czas remontu był jak najkrótszy, a mieszkańcy mogli jak najszybciej wprowadzić się do nowych lokali – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

 

Zaakceptowana przez Sąd Apelacyjny koncepcja architektoniczna zakłada, że nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje, z których jedna – ze względu na ukształtowanie terenu – będzie częściowo podziemna. Główne wejście do budynku znajdować się będzie od strony ul. Pabianickiej, a w jego pobliżu wybudowany zostanie parking dla interesantów. Przy wejściu znajdą się m.in. portiernia, biuro obsługi interesantów, ogólne biura podawcze, szatnia oraz bufet. Zgodnie z projektem sale rozpraw znajdą się na dwóch pierwszych kondygnacjach. Mowa o salach wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i nieletnich, Pracy oraz Ksiąg Wieczystych. W budynku swoją siedzibę będzie mieć także ośrodek kuratorski, znajdą się w nim także dodatkowe pomieszczenia archiwów.

 

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez łódzki Sąd Apelacyjny do końca maja ma być gotowa dokumentacja techniczna. Do tego czasu ma także być uzyskane pozwolenie na budowę. Następnym krokiem będzie ogłoszenie postępowania w ramach ustawy o zamówieniach publicznych, a którego celem będzie wyłonienie wykonawcy – mowa o czerwcu br. Potem pozostanie tylko rozpoczęcie budowy, której koniec planuje się na 2023 rok. Szacowany koszt inwestycji to ok. 33 mln zł.

 

AP

 

Główne wejście nowego sądu znajdować się będzie od strony ul. PabianickiejNowy gmach Sądu Rejonowego w Bełchatowie bedzie mieć cztery kondygnacje, z czego jedną częściowo podziemną

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl