Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

By wykupić mieszkanie komunalne za niewieli procent jego wartości należy do końca roku złozyć odpowiedni wniosekBy wykupić mieszkanie komunalne za niewieli procent jego wartości należy do końca roku złozyć odpowiedni wniosek

 

Najemcy lokali komunalnych mogą zaoszczędzić nawet kilkaset tys. zł przy wykupie mieszkania na preferencyjnych warunkach. By skorzystać z bonifikaty w wysokości 70, 80 lub 85 proc. należy się spieszyć – obowiązuje ona bowiem tylko do końca roku. Miasto liczy, że zainteresowanie będzie równie duże, jak w przypadku upustu przy tzw. bonifikacie uwłaszczeniowej, z której w roku ubiegłym skorzystało 73 proc. uprawnionych, czyli ponad 1,5 tys. mieszkańców.

 

 

Wykup mieszkania komunalnego z upustem

 

Eksperci wskazują, że inwestycja w nieruchomości niejednokrotnie jest bardziej opłacalna niż lokata. W Bełchatowie najemcy lokali komunalnych mają okazję do nabycia mieszkania o pełnej rynkowej wartości zaledwie za ułamek ceny. Do końca 2020 r. możliwe jest bowiem skorzystanie z wyjątkowo wysokiej bonifikaty. - Obowiązują trzy rodzaje bonifikat. 75 proc. naliczane jest przy sprzedaży mieszkań na os. Binków. Z 80 proc. upustu mogą skorzystać najemcy lokali położonych na os. Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ul. Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej. Największa, bo aż 85-procentowa zniżka dotyczy mieszkań na os. 1000-lecia, Wolności, 1-go Maja, Żołnierzy POW, Budowalnych oraz przy ul. Fabrycznej, Sienkiewicza, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Czyżewskiego – mówi Elżbieta Rawicka-Radwańska, dyrektor Wydziału Geodezji i Architektury w Urzędzie Miasta Bełchatowa.

 

Co to oznacza w praktyce dla najemcy lokalu komunalnego? Przykładowo korzystając z 85 proc. bonifikaty za mieszkanie, które na wolnym rynku warte jest 250 tys. zł, trzeba będzie zapłacić 37,5 tys. zł. W ten sposób zaoszczędzić można ponad 212 tys. zł.

 

By jednak wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach, należy się pospieszyć. Podczas listopadowej sesji miejscy radni zdecydowali, że upust przy wykupie mieszkań komunalnych będzie obowiązywać tylko do końca 2020 roku. Procedura wykupu trwa około 3 miesięcy. Aby skorzystać z bonifikaty należy w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia złożyć wniosek o wykup mieszkania. Następnie rzeczoznawca ustali rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości a magistrat wyliczy przysługujący upust. Po uiszczeniu należności pozostanie tylko podpisanie umowy notarialnej kupna – sprzedaży nieruchomości.

 

Przypomnijmy, że od 1997 do 2001 roku miasto przejmowało mieszkania zakładowe od kopalni, elektrowni, Zakładu Energetycznego, Stomilu, PKS-u czy PKP. Po uwolnieniu rynku z przejętych wówczas ok. 10 tys. mieszkań, do sprzedaży obecnie pozostało ich 1250. Uchwalenie przez Radę Miejską czasowego upustu ma na celu głównie zachęcić najemców do preferencyjnego wykupu lokali. Dzięki temu za relatywnie niewielkie pieniądze staną się oni właścicielami mieszkań, ale nie tylko. Pozwoli to także zwiększyć dochody miasta, a co za tym idzie – zrealizować zapisane na 2020 rok przedsięwzięcia.

 

Bonifikata uwłaszczeniowa

 

Od ponad 20 lat, bo od 1998 roku, miasto systematycznie przekształcało własność gruntów. W momencie wejścia w życie ustawy z października 2018 roku o przekształceniu praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, w Bełchatowie nieprzekształconych zostało ok. 2 tys. działek przynależących do 70 domków jednorodzinnych i 35 budynków wielorodzinnych. Na mocy wspomnianej ustawy wszyscy dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów na mocy prawa stali się ich właścicielami.

 

- Wcześniej te prawa przekształcaliśmy w ramach wspólnot. Wspólnota wypisywała wniosek, a my – jako miasto - wydawaliśmy decyzje. Po wejściu w życie ustawy, informowaliśmy wszystkich mieszkańców, także na zebraniach wspólnot, że teraz stali się właścicielami gruntów – tłumaczy dyrektor Rawicka – Radwańska.

 

Warto podkreślić, że nabycie prawa własności nastąpiło automatycznie, niemniej nie było ono darmowe. Przez 20 lat co roku (zawsze do końca marca) wcześniejsi użytkownicy wieczyści będą płacić tzw. opłatę przekształceniową. Jej wysokość jest równa tej, jaką każdego roku ponosili z tytułu użytkowania wieczystego. Dla przykładu, jeśli opłata roczna wynosiła 50 zł, wówczas całkowity koszt przekształcenia to 1000 zł.

 

Przypomnimy, że w 2018 roku bełchatowska Rada Miejska uchwaliła jednak bonifikatę w wysokości 60 proc. dla wszystkich, którzy zdecydowali się uiścić należność jednorazowo. Z takiej możliwości skorzystało 73 proc. właścicieli gruntów, czyli ponad 1,5 tys. osób. Co to oznacza? Że każdy z nich zaoszczędził od kilkuset do nawet kilku tys. zł (w przypadku nieruchomości jednorodzinnych). Mieszkańcom, którzy w 2019 roku nie zdecydowali się na opłatę jednorazową, co było jednoznaczne z 60-procentowym upustem, obecnie automatycznie pozostaje jedynie płatność w ratach przez kolejne 20 lat. Informacje o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności magistrat dostarczył wszystkim właścicielom, zostały one przesłane także do Sądu Rejonowego oraz prowadzącego ewidencję gruntów starostwa. Obecnie sąd przesyła zawiadomienia o dokonanych zmianach w zapisach ksiąg wieczystych.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl