Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie panie w wieku 50-69 latBezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie panie w wieku 50-69 lat

 

Przed bełchatowiankami kolejna szansa na bezpłatną mammografię. Na panie w wieku 50-69 lat na pl. Narutowicza czekać będzie specjalistyczny autobus. Badanie jest szybkie, bezbolesne, co ważne, wykonywane bez skierowania.

 

 

Już 3 lutego na placu Narutowicza, przy plenerowej scenie Gigantów Mocy, po raz kolejny zaparkuje mobilna pracownia. Z bezpłatnej mammografii skorzystać mogą kobiety między 50 a 69 rokiem życia. To im przede wszystkim dedykowany jest ogólnopolski profilaktyczny program bezpłatnych badań piersi. Ważne, by panie były ubezpieczone, nie leczyły się aktualnie z powodu raka piersi, a przy tym przez dwa ostatnie lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Mammobus powinny odwiedzić też panie, które w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania po 12 miesiącach.

 

Co ważne, by móc skorzystać z takiej oferty, nie potrzeba skierowania od lekarza. By uniknąć kolejek, można się wcześniej zapisać pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044, a także elektronicznie na stronie: www.medica.org.pl. W trakcie rejestracji należy podać nr PESEL. Zapisy nie są jednak koniczne. Każda pani spełniająca warunki udziału w programie zostanie bowiem przyjęta.

 

Do mobilnej pracowni mammograficznej zgłosić się mogą również kobiety nie objęte programem. W przypadku pań poniżej 50 roku życia badanie takie jest płatne, a jego koszt to 80 złotych.

 

Mammografia to nieinwazyjne, szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie, które wielu kobietom uratowało życie. Akcja realizowana jest w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi” współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji uzyskać można w Wydziale Spraw Społecznych w bełchatowskim magistracie pod nr tel. 44 733 52 09.

 

Przypomnijmy, że każdego roku z powodu raka piersi w Polsce umiera kilkanaście tysięcy kobiet w różnym wieku. O chorobie dowiadują się najczęściej za późno. Rak nie boli, w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów, nie wpływa na złe samopoczucie. A jak pokazują badania, wcześnie wykryta choroba nowotworowa to większe szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Badania, takie jak mammografia, pozwalają ocenić, czy w organizmie nie zachodzą żadne zmiany chorobowe. Współczesne mammografy cyfrowe wykrywają kilkumilimetrowe zmiany, a ich czułość w przypadku raka piersi wynosi 80-95 procent. Warto też pamiętać, że dobry wynik poprzedniej mammografii nie zwalnia nas z obowiązku kolejnych kontroli. Takie badania profilaktyczne należy co jakiś czas powtórzyć. Zaleca się, by kobiety po 40 roku życia na kontrolną mammografię stawiały się co dwa lata, a gdy skończą 50 lat - co rok. Nie wolno też zapominać, że w profilaktyce raka piersi ważne jest systematyczne samobadanie.

 

KZB

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl