joombig banner rotation images

Menu

 Parafia ewangelicko-reformowana działa w Bełchatowie od 1983 roku. Parafia ewangelicko-reformowana działa w Bełchatowie od 1983 roku.

 

Dokładnie 20 lat temu, 22 października 1999 roku, został otwarty i poświęcony nowy kościół parafii ewangelicko-reformowanej przy ul. Okrzei 1a wraz z ośrodkiem OPIRO. Jubileuszowe uroczystości zaplanowane są na najbliższy weekend, 19 i 20 października. Będzie koncert Zelowskich Dzwonków, a także nabożeństwo i złożenie kwiatów przy tablicy pastora Knocha.

 

W sobotę, 19 października, obchody rozpoczną się od spotkania w Rajskiej Alei. O godz. 16:30 ewangelicy złożą kwiaty pod tablicą poświęconą śp. pastorowi Lotharowi Ernestowi Knochowi – duchownemu kościoła reformowanego północnych Niemiec i Bawarii, który jest również Honorowym Obywatelem Bełchatowa. Później uroczystość przeniesie się do parafii przy ul. Okrzei 1a, gdzie o godz. 17 rozpocznie się jubileuszowe spotkanie. Będzie czas na wspomnienia, przedstawienie historii parafii, okolicznościowe przemówienia, a na koniec zagrają Zelowskie Dzwonki.

 

Drugiego dnia obchodów 20-lecia otwarcia i poświęcenia Słowem Bożym nowego kościoła i ośrodka OPIRO – w niedzielę, 19 października, o godz. 9:30 zostanie odprawione jubileuszowe nabożeństwo. Kazanie wygłosi ks. dr Martin Heimbucher – zwierzchnik kościoła ewangelicko-reformowanego północnych Niemiec i Bawarii.

 

- Parafia ewangelicko-reformowana działa w Bełchatowie od 1983 roku. Pierwsza kaplica zaczęła funkcjonować w 1988 roku. Do dziś mieści się ona w budynku przy ul. Okrzei 1, gdzie są także salka katechetyczna, kancelaria i mieszkanie duchownego – mówi ks. biskup Marek Izdebski, który od ponad trzydziestu lat jest pastorem bełchatowskiej parafii ewangelicko-reformowanej.   

 

W 1997 roku, m.in. dzięki pomocy miasta, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i pastora Lothara Ernesta Knocha z niemieckiej parafii w Leer, rozpoczęła się budowa nowego kościoła i ośrodka. Zostały one umiejscowione przy ul. Okrzei 1a, w pobliżu istniejącej już kaplicy. Ich uroczyste otwarcie, a także poświęcenie Słowem Bożym miało miejsce dokładnie 22 października 1999 roku. Od samego początku w budynku swoją siedzibę miał ośrodek OPIRO oraz Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie, który dziś działa jako świetlica socjoterapeutyczna Ster.

 

AD-A

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020