joombig banner rotation images

Menu

Jak co roku pod koniec września bełchatowianie biorą udział w obchodach rocznicy powstania Polskiego Państwa PodziemnegoJak co roku pod koniec września bełchatowianie biorą udział w obchodach rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 

Uroczysta msza św. w kościele farnym, modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny, złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian – tak w niedzielę, 29 września, bełchatowianie uczcili 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

 

 

Jak co roku, pod koniec września Polacy obchodzą Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W obchody tego święta włączają się również bełchatowianie.

 

W niedzielę, 29 września,  w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny spotkali się parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, szkół, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy. Zgromadzeni odmówili modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Następnie w samo południe wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny. Spotkanie to było okazją do wspomnień i historycznych komentarzy.

 

- Być zwyciężonym, a nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć, ale spocząć na laurach, to porażka – powiedział, cytując Marszałka Józefa Piłsudskiego, wiceprezydent Łukasz Politański. Zdanie to odniósł do sytuacji Polski, która w przeddzień kapitulacji Warszawy, w nocy z 26 na 27 września, zmuszona była zejść do „podziemia”.

 

Polskie Państwo Podziemne jest przykładem tego, że jako jedyny naród w Europie zbudowaliśmy coś tak pięknego i wielkiego, bo to nie tylko podziemna armia, ale też parlament, ugrupowania polityczne, oświata, nowe szkoły, to w końcu 1400 tytułów literatury podziemnej, która ukazywała się w czasie okupacji – mówił dalej wiceprezydent Politański. Ponadto przypomniał, że PPP nie jest czymś oderwanym od Bełchatowa, na terenie miasta komórki podziemia zorganizowały się bardzo szybko, a działali w nich m.in. – nieżyjący już – Franciszek Zochniak i Jan Krakowiak „Kruk”. 

 

Współorganizatorem uroczystości, nad którymi honorowy patronat objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, było Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Bełchatowie, które na naszym terenie działa dokładnie od 29 lat.

 

>>> Fotoleracja z obchodów 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 

KZB

 

Współorganizatorem uroczystości było Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w BełchatowieWspółorganizatorem uroczystości było Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Bełchatowie

 

Zgromadzeni odmówili modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny i złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci BełchatowianZgromadzeni odmówili modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny i złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020