Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

 

Dzień bez Samochodu z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańcówDzień bez Samochodu z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców 

 

Znakowanie rowerów, miasteczko ruchu drogowego, przejażdżka na elektrycznych hulajnogach, warsztaty z ekologicznej jazdy samochodem – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez miasto z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na bełchatowski Dzień bez Samochodu zapraszamy na pl. Narutowicza w niedzielę, 22 września, od godz. 13 do 17.

 

 

Ponad sto polskich miast przyłączyło się do proekologicznej akcji znanej w całej Europie pod nazwą Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym gronie, zresztą nie pierwszy raz, jest również Bełchatów. ETZT rozpoczyna się 16 września i trwa do 22 września. Ostatnim jego akcentem jest zawsze Światowy Dzień bez Samochodu.


Już 22 września, od godz. 13 do 17 w kilku punktach na pl. Narutowicza i zamkniętym odcinku ul. L. i M. Kaczyńskich na mieszkańców czekać będą m.in. policjanci, miejscy strażnicy, zawodowi kierowcy oraz szkoleniowcy, a także animatorzy zabaw z dziećmi. Atrakcji na pewno nie zabraknie, każdy znajdzie coś dla siebie. Miejskie obchody ETZT przygotowano z myślą o całych rodzinach.

 
Jak co roku we wrześniu centrum miasta na jedno popołudnie zamienia się w ekologiczną strefę, w której propaguje się m.in. poruszanie się bez samochodu napędzanego czy to paliwem, czy gazem. Uczestnicy akcji będą więc mogli pojeździć nie tylko na rowerach i elektrycznych hulajnogach, ale też wsiąść do elektrycznego samochodu osobowego albo autobusu.


Ciekawie zapowiadają się warsztaty z eco drivingu. Jak ruszać zaraz po przekręceniu kluczyka, w jaki sposób hamować, jak pracować biegami i jednocześnie oszczędzać paliwo – o tym wszystkim m.in. mówić będą specjaliści od eco-jazdy. Chętni będą też mogli spróbować się w jeździe samochodem na trolejach. Tego typu ćwiczenia pomagają kierowcom przygotować się do takich groźnych sytuacji na drodze, jak poślizg. Warto więc skorzystać z okazji i spróbować swoich sił w jeździe na trolejach.

 

Młodzi bełchatowianie w wieku od 10 do 18 lat tego dnia będą mieli szansę zdobyć kartę rowerową. Początek egzaminu o godz. 15. Dla maluchów Straż Miejska z kolei przygotowała miasteczko ruchu drogowego, a w nim stanowisko z kolorowankami i zagadkami z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Jak zapewniają funkcjonariusze, chętnie udzielą odpowiedzi na każde dziecięce pytanie. To jeszcze nie wszystko. Na zamkniętym odcinku ulicy Lecha i Marii Kaczyńskich na wszystkich milusińskich czekać będą animatorzy z takimi propozycjami zabaw, jak klasy, rysowanie kredą na jezdni czy malowanie buziek.


Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym mieście nie może zabraknąć akcentów artystycznych, dlatego też organizatorzy zapraszają do odwiedzenia plenerowej wystawy fotograficznej pn. „Nieemisyjnie po Bełchatowie”. Jest ona pokłosiem konkursu, którego głównym celem było uchwycenie w kadrze mieszkańców przemieszczających się różnymi środkami lokomocji, ale nie autem. Dzień bez Samochodu to dobra okazja do tego, by nagrodzić autorów najlepszych zdjęć.

 

Wychodząc naprzeciw bełchatowskim rowerzystom, przygotowano po pierwsze stoisko, na którym policjanci znakować będą jednoślady, a po drugie - punkt informacyjny o dostępnych w mieście ścieżkach rowerowych oraz szlakach turystycznych. Amatorzy zieleni obdarowani zostaną natomiast sadzonkami drzew.


Uwaga kierowcy: 22 września na czas trwania imprezy, czyli w godz. 13-17, ulica L. i M. Kaczyńskich na odcinku od ul. Fabrycznej do ronda J. Wybickiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu. Co ważne jednak, kierowcy będą mogli skręcić z ulicy Fabrycznej w prawo i poruszać się wzdłuż pasażu handlowego.


KZB

 

plakatA3

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl