Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Salwa honorowa to jeden ze stałych punktów uroczystości sierpniowychSalwa honorowa to jeden ze stałych punktów uroczystości sierpniowych


Jak co roku, 15 sierpnia bełchatowianie wezmą udział w uroczystych obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święcie Wojska Polskiego. Tradycyjnie towarzyszyć im będą Neli i Stefan Hellwigowie, w rolę których wcielą się młodzi bełchatowianie.

 

 

W uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 99 lat, a także obchodach Święta Wojska Polskiego udział wezmą władze miasta, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy.

 

Początek uroczystości zaplanowano na godz. 10:30 pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bełchatowie. Po złożeniu kwiatów przez poszczególne delegacje, zgromadzeni wyruszą w kierunku ul. Kościuszki, zatrzymując się na krótko pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. O godz. 11 uczestnicy uroczystości dotrą na bełchatowskie błonia, gdzie znajduje się grób Neli i Stefana Hellwigów, bełchatowskich dziedziców oraz tragicznych bohaterów wojny z 1920 roku. Następnie wszyscy przejdą na plac przy kościele farnym. O godz. 11:20 odbędzie się m.in. apel poległych i salwa honorowa, a delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. W samo południe w parafialnych ogrodach odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.

 

15 sierpnia to dzień, w którym Polacy świętują rocznicę Bitwy Warszawskiej, zaliczanej się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Pamiętając o tym, że zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku zmieniło losy nie tylko młodego państwa polskiego, ale również całej Europy, ten właśnie dzień ustanowiono Świętem Wojska Polskiego.

 

Uroczystościom towarzyszył będzie piknik wojskowo-patriotyczny, który 18 sierpnia w Zelowie organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


4 sierpnia 1923 roku Minister Spraw Wojskowych gen. Stanisław Szeptycki wydał rozkaz nr 126, w którym czytamy: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.


Święto Żołnierza uroczyście obchodzono do roku 1947. Władze powojennej Polski zaniechały obchodów tego dnia, a w zamian za to ustanowiły Dzień Wojska Polskiego. By upamiętnić udział dywizji im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino, uroczystości odbywać się miały 12 października. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzimy 15 sierpnia - w rocznicę Cudu nad Wisłą.

 

KZB

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl