joombig banner rotation images

Menu

 

Salwa honorowa to jeden ze stałych punktów uroczystości sierpniowychSalwa honorowa to jeden ze stałych punktów uroczystości sierpniowych


Jak co roku, 15 sierpnia bełchatowianie wezmą udział w uroczystych obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święcie Wojska Polskiego. Tradycyjnie towarzyszyć im będą Neli i Stefan Hellwigowie, w rolę których wcielą się młodzi bełchatowianie.

 

 

W uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 99 lat, a także obchodach Święta Wojska Polskiego udział wezmą władze miasta, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy.

 

Początek uroczystości zaplanowano na godz. 10:30 pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bełchatowie. Po złożeniu kwiatów przez poszczególne delegacje, zgromadzeni wyruszą w kierunku ul. Kościuszki, zatrzymując się na krótko pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. O godz. 11 uczestnicy uroczystości dotrą na bełchatowskie błonia, gdzie znajduje się grób Neli i Stefana Hellwigów, bełchatowskich dziedziców oraz tragicznych bohaterów wojny z 1920 roku. Następnie wszyscy przejdą na plac przy kościele farnym. O godz. 11:20 odbędzie się m.in. apel poległych i salwa honorowa, a delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. W samo południe w parafialnych ogrodach odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.

 

15 sierpnia to dzień, w którym Polacy świętują rocznicę Bitwy Warszawskiej, zaliczanej się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Pamiętając o tym, że zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku zmieniło losy nie tylko młodego państwa polskiego, ale również całej Europy, ten właśnie dzień ustanowiono Świętem Wojska Polskiego.

 

Uroczystościom towarzyszył będzie piknik wojskowo-patriotyczny, który 18 sierpnia w Zelowie organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


4 sierpnia 1923 roku Minister Spraw Wojskowych gen. Stanisław Szeptycki wydał rozkaz nr 126, w którym czytamy: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.


Święto Żołnierza uroczyście obchodzono do roku 1947. Władze powojennej Polski zaniechały obchodów tego dnia, a w zamian za to ustanowiły Dzień Wojska Polskiego. By upamiętnić udział dywizji im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino, uroczystości odbywać się miały 12 października. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzimy 15 sierpnia - w rocznicę Cudu nad Wisłą.

 

KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020