Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Coraz częściej studenci w wakacje podejmują pracę np. w sklepie, w restauracji czy przy zbiorach owoców i warzyw.Coraz częściej studenci w wakacje podejmują pracę np. w sklepie, w restauracji czy przy zbiorach owoców i warzyw.

 

Wakacje to dla studentów nie tylko czas odpoczynku od intensywnej nauki, ale także doskonała okazja aby nieco dorobić. Zatrudnienie może być na podstawie różnych umów, ważne jednak aby młodzi ludzie wiedzieli, w jakich przypadkach od ich wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne i z jakich świadczeń mają prawo skorzystać.

 

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne istnieje zawsze w przypadku zatrudniania studenta na umowę o pracę i to niezależnie od jego wieku. W takiej sytuacji pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu. Oczywiście obowiązkowa jest też składka na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca w ciągu 7 dni od rozpoczęcia umowy o pracę musi zgłosić nowozatrudnionego pracownika do ZUS. O tym, czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i z jakim dniem nastąpiło to zgłoszenie, zawsze możemy sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS (więcej na stronie www.zus.pl).

 

- Dzięki zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych student zasila swoje konto w ZUS. To, po spełnieniu określonych wymogów, pozwala korzystać ze świadczeń, jak zasiłek chorobowy czy opiekuńczy - mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

 

Umowa zlecenie bez składek

 

Jednak to nie umowa o pracę jest najczęściej wybieraną w przypadku zatrudnienia studentów. W większości praca na wakacjach ma charakter typowo sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia.

 

Jeżeli student nie skończył 26 lat, to w przypadku takiej umowy nie podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak nie ma też możliwości korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego

.

Praca za granicą


Studenci często wybierają pracę za granicą. Jeżeli odbywa się ona na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej, co do zasady podlega ubezpieczeniu w państwie, w którym wykonuje się pracę.

 

Pracownik podlegający ubezpieczeniom w Polsce, wyjeżdżając za granicę, może zachować polskie ubezpieczenie po spełnieniu pewnych warunków.

 

Dokumentem potwierdzającym fakt posiadania takiego ubezpieczenia jest zaświadczenie druku A1, wydawane w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczące poruszających się w granicach Wspólnoty. O zaświadczenie może wystąpić pracodawca, pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek.

 

- Zwykle polskie firmy występują do ZUS o wydanie zaświadczeń A1, gdy delegują pracowników za granicę i nadal chcą płacić składki u nas. Zaświadczenie to jest wydawane także obcokrajowcom wysyłanym przez polskie firmy do pracy w innym kraju – wyjaśnia rzecznik Monika Kiełczyńska.

 

Na swojej stronie internetowej ZUS umieścił poradnik „Jak otrzymać zaświadczenie A1”.

 

AP/ZUS

fot./ pixabay

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl