Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Mammobus przyjeżdża do Bełchatowa cyklicznie, teraz będzie w sierpniu, później przyjdzie we werześniu Mammobus przyjeżdża do Bełchatowa cyklicznie, teraz będzie w sierpniu, później we werześniu

 

Bełchatowianki mogą skorzystać z darmowego badania mammograficznego. Specjaliści czekają na kobiety w wieku 50-69 lat. Niepotrzebne jest skierowanie, wystarczy się zapisać i przyjść do mammobusu, który przyjedzie do Bełchatowa 5 i 6 sierpnia.

 

 

Autobus ze specjalistycznym sprzętem tradycyjnie stanie na placu Narutowicza, przy plenerowej scenie Gigantów Mocy. Fachowcy będą czekać na bełchatowianki od godz. 8 do 17. Aby uniknąć kolejek lepiej się wcześniej zapisać, wtedy pacjentki umawiane są na konkretne godziny. Nie jest to jednak konieczne. Rejestracja dostępna jest pod numerami tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044.

 

Aby skorzystać z darmowej mammografii nie potrzebne jest skierowanie, trzeba jednak spełniać kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest wiek. Akcja skierowana jest bowiem do kobiet urodzonych między 1950 a 1969 rokiem, które w ciągu dwóch minionych lat nie miały wykonywanego na NFZ bezpłatnego badania mammograficznego. Każda osoba musi także posiadać ubezpieczenie. Mammobus powinny też odwiedzić bełchatowianki z grupy ryzyka lub z pisemnym wskazaniem do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Akcja realizowana jest w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi” współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowych informacji udziela Wydział Spraw Społecznych w bełchatowskim magistracie pod nr tel. 44 733 52 09.

 

Bełchatowianki, które chciałby skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego w innym terminie mają taką szansę. Do końca roku mammobus przyjedzie do Bełchatowa jeszcze kilkakrotnie. Dokładne terminy można sprawdzić TUTAJ. Badanie można także wykonać stacjonarnie - w pracowni mammograficznej, która mieści się w przychodni MegaMed przy ul. Czaplinieckiej 93/95. I w tym przypadku należy się wcześniej umówić. Można to zrobić osobiście – w przychodni lub telefonicznie pod numerem: 44 635 29 38, 44 635 29 41.

 

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, rak piersi jest jednym z największych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co 14. Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększeniem się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór. Najważniejszą rolę w walce z tą chorobą odgrywa zatem profilaktyka, polegająca na regularnym wykonywaniu badań mammograficznych. Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które pozwala na wykrycie wczesnych zmian, również takich, które nie są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Umożliwia ona wykrycie 90- 95 % zmian nowotworowych w piersiach. Regularne wykonywanie tego badania zwiększa szansę na wykrycie raka w jego wczesnym etapie rozwoju. Rozpoczęcie leczenia w tej fazie choroby, w bardzo wielu przypadkach stwarza możliwość całkowitego jej wyleczenia.

 

AD-A


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl