Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W Bełchatowie krew można oddać m.in. w punkcie przy ul. Edwardów 3aW Bełchatowie krew można oddać m.in. w punkcie przy ul. Edwardów 3a

 

Oddając krew, ratujesz życie innych. Warto więc dołączyć do grona honorowych krwiodawców. By nim zostać trzeba jednak spełnić kilka kryteriów, czekają też przywileje.

 

 

W ciągu roku wykonuje się w Polsce ok. 1,7 mln transfuzji krwi, dzięki którym ratowane jest życie i zdrowie ludzkie. Dawców przybywa, ale rośnie też zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn. Apele o oddawanie krwi są cały czas aktualne. Warto więc wspierać banki krwi i dołączyć do grona krwiodawców.

 

- Mając na uwadze, że krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, pomoc przy jej pozyskiwaniu powinna być naszym wspólnym celem. Jesteśmy przekonani, że z Państwa pomocą będziemy mogli poszerzyć grono honorowych dawców krwi. Szczególnie w kontekście trwających wakacji. Ze względu na większą mobilność i częstsze podróże Polaków oraz urlopy stałych dawców jest to bardzo trudny okres dla krwiodawstwa – powiedziała Dagmara Kaźmierska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

 

Bełchatowianie, którzy chcieliby oddać krew, mogą skorzystać z punktu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Znajduje się on przy ul. Edwardów 3a w Bełchatowskim Centrum Medycznym. Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8 do 10:30.

 

Trzeba jednak pamiętać, żeby zostać krwiodawcą, trzeba spełnić kilka kryteriów. Wśród nich m.in. wiek – dawcą mogą być osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Trzeba też ważyć co najmniej 50 kg i być zdrowym – krwią nie mogą się podzielić np. osoby mające wady serca, niewydolność krążenia, cukrzycę czy choroby tarczycy (pełna lista schorzeń dyskwalifikujących z krwiodawstwa dostępna TUTAJ).  Jeśli w ostatnim czasie dawca miał usuniętego zęba, brał antybiotyki albo chorował na grypę czy infekcje grypopochodne musi wstrzymać się z oddaniem krwi. Podobnie dzieje się, gdy miał wykonywany tatuaż, piercing, zabiegi operacyjne, jest w ciąży lub karmi piersią.

 

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje. Wśród nich, m.in. ulga podatkowa, obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach, wolny dzień w pracy w dniu oddawania krwi.

 

Więcej szczegółów na plakacie poniżej, a także na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi: http://www.krwiodawstwo.pl/

 

AD-A

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl