joombig banner rotation images

Menu

Stacja ładowania samochodów elektrycznych znajduje się na parkingu śródmiejskimStacja ładowania samochodów elektrycznych znajduje się na parkingu śródmiejskim

 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych czynna jest w Bełchatowie zaledwie od dwóch miesięcy. W tym czasie właściciele aut z napędem elektrycznym i hybrydowym skorzystali z niej już blisko 200 razy. Jeszcze przez kilka miesięcy, czyli do jesieni, ładowanie będzie darmowe.


Projekt „Elektromobilność dla każdego”, w ramach którego w Bełchatowie wybudowana została stacja ładowania samochodów elektrycznych, ma zachęcać kierowców do kupna samochodów z napędem elektrycznym. Badania pokazują, że coraz częściej stosowane w motoryzacji takie proekologiczne rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w miastach – nie emitują bowiem dwutlenku węgla ani żadnych innych zanieczyszczeń.


W naszym mieście takich samochodów jest już kilka, dodatkowo ze stacji mogą korzystać także hybrydy (wyposażone w dwa rodzaje silników: spalinowy i elektryczny) – aut z takim rodzajem napędu jeździ w Bełchatowie ponad trzydzieści. Ich właściciele od dwóch miesięcy mogą ładować swoje pojazdy całkowicie za darmo i korzystają z tego chętnie. Od początku kwietnia odnotowano bowiem 173 sesje ładowania.


Bełchatowska stacja ma dwa stanowiska – do ładowania prądem stałym i zmiennym. Szybka stacja ładowania (prądem o mocy minimum 50 kW) to urządzenie, które zapewnia szybkie i bezpieczne doładowanie baterii samochodu zasilanego energią elektryczną. Ładowanie na bełchatowskiej stacji powinno trwać do 1,5 godziny. Dla porównania ładowanie samochodu z domowej instalacji elektrycznej trwać może nawet dłużej niż 8 godzin, a także narazić instalację na przegrzanie lub inne uszkodzenia wynikające z nadmiernej eksploatacji.


Spółka PGE Nowa Energia, która na parkingu śródmiejskim postawiła punkt ładowania zapewnia, że do jesieni kierowcy mogą z niego korzystać za darmo. Później zostanie zamontowany terminal płatniczy.


Bełchatowska stacja ładowania samochodów elektrycznych doskonale wpisuje się w tak ważne dla miasta działania ekologiczne. W walce ze smogiem Bełchatów stawia na różnorakie rozwiązania. Mowa tu chociażby o darmowych emzetkach, dopłatach do wymiany pieców czy rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale nie tylko. Budynki komunalne i te użyteczności publicznej są systematycznie modernizowane i docieplane, zamontowano także dziesięć elektrofiltrów kominowych. Oświetlenie uliczne sukcesywnie wymieniane jest na energooszczędne ledowe, poza tym w mieście powstają nowe skwery i zieleńce. Do Bełchatowa przyjechało sześć nowoczesnych autobusów (trzy elektryczne i trzy z silnikiem diesla), które wzbogacą tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji – na ulice naszego miasta powinny wyjechać jeszcze w lipcu.

 

Wszystkie podejmowane przez miasto działania zostały docenione chociażby przez kapitułę międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza ze swoim projektem „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta”. Warto podkreślić, że Bełchatów jest też jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana strategia adaptacji do zmian klimatu.

 

AP

 

Na stacji ładowania, która znajduje się za siedzibą główną biblioteki, ładowane mogą być jednocześnie dwa samochodyNa stacji ładowania, która znajduje się za siedzibą główną biblioteki, ładowane mogą być jednocześnie dwa samochody

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019