Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 W Bełchatowie świętowali policjanci z pięciu powiatów - bełchatowskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego oraz wieluńskiegoW Bełchatowie świętowali policjanci z powiatów - bełchatowskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego oraz wieluńskiego

 

Tegoroczne obchody Święta Policji były wyjątkowe, bo i towarzyszył im wyjątkowy jubileusz – dokładnie sto lat temu powołana została do istnienia Policja Państwowa. W bełchatowskich uroczystościach wzięli udział funkcjonariusz z pięciu powiatów. Był uroczysty apel i defilada poprzedzone mszą święta, a na koniec piknik rodzinny – na placu Narutowicza świętowało około stu policjantów i tłumy bełchatowian.


Uroczyste obchody Święta Policji w Bełchatowie w niedzielę, 14 lipca, rozpoczęła msza św. w kościele farnym przy ul. Kościuszki, po której policjanci przemaszerowali na plac Narutowicza. Tam złożyli meldunek Komendantowi Wojewódzkiemu w Łodzi – insp. Andrzejowi Łapińskiemu, od którego też po wciągnięciu flagi i odegraniu hymnu RP odebrali akta mianowania na wyższe stopnie oficerskie. W sumie awans otrzymało 40 policjantów z Bełchatowa, 10 z Pajęczna, 55 z Piotrkowa Trybunalskiego, 36 z Radomska oraz 33 z Wielunia.


W liście skierowanym do bełchatowskich funkcjonariuszy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska podziękowała za ich ofiarną służbę na rzecz całej bełchatowskiej społeczności. „ Służba w policji to odpowiedzialna i trudna misja, ale też niezwykle piękna oraz szlachetna. Ratujecie ludzkie życie, zdrowie i mienie, dbacie o to, abyśmy zawsze i wszędzie czuli się bezpiecznie, za co serdecznie Wam dziękuję. (…) Wszystkim funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie życzę, aby codzienna praca była dla Was powodem do satysfakcji, a także znalazła najwyższe uznanie i szacunek wśród mieszkańców” – czytamy w liście prezydent Czechowskiej.


Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie w luźniejszej atmosferze. Podczas profilaktycznego pikniku na wszystkich przybyłych na plac Narutowicza czekało mnóstwo atrakcji. Były pokazy sprzętu policyjnego oraz innych służb mundurowych – radiowozów, quadów i motocykli, dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz wyszkolenia psów. Wszyscy, którzy zdecydowali spędzić niedzielne popołudnie z bełchatowską policją, mieli niepowtarzalną okazję by zobaczyć, jak grupa antyterrorystów udaremnia próbę odbicia konwojowanego przez nią więźnia.


Piknik był nie tylko okazją do dobrej zabawy dla całych rodzin - nie brakowało bowiem różnych konkursów, dmuchańców, malowania buziek i zabaw z animatorami - ale także do działań stricte profilaktycznych. Chętni mogli sprawdzić, jak na naszą świadomość wypływają alkohol i narkotyki – właśnie taki stan symulują alko- i narkogogle. Ponadto pokazano jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przemedycznej, a obok miasteczka rowerowego policjanci znakowali jednoślady.


Obchody 100-lecia powstania polskiej Policji Państwowej to także imprezy towarzyszące. Do końca lipca w Muzeum Regionalnym oglądać można wystawę poświęconą powołaniu do istnienia formacji, której głównym zadaniem od samego początku była troska o bezpieczeństwo nas wszystkich oraz ochrona ładu i porządku publicznego. W związku z obchodami bełchatowska policja organizuje także zbiórkę krwi pod hasłem ,,100 litrów krwi na 100. rocznicę”. Wszyscy chętni mogą oddać krew od 15 do 19 lipca w Bełchatowskim Centrum Medycznym przy ulicy Edwardów 3a. Punkt pobrań czynny będzie w godz. 8-13.


Przypomnijmy: Święto Policji obchodzone jest 24. lipca, w rocznicę uchwalenia ustawy o Policji Państwowej z 1919 roku. Od samego początku zadaniem policji było ,,zapewnienie porządku, ochrona państwa oraz walka z przestępczością, a fundamentem honor i godność munduru". Policja Państwowa od początku narodzin w lipcu 1919 r. przykładała olbrzymią wagę do kultywowania tradycji swej formacji. Państwowe Święto Policji zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku, przy nowelizacji ustawy o Policji.


AP

 

 

POdczas uroczystości awanse otrzymało w sumie 174 policjantów, w tym 40 z bełchatowskiej komendyPodczas uroczystości awanse otrzymało w sumie 174 policjantów, w tym 40 z bełchatowskiej komendy

 

 

Podczas pikniku na placu Narutowicza bełchatowianie zobaczyli m.in. pokaz antyterrorystówPodczas pikniku na placu Narutowicza bełchatowianie zobaczyli m.in. pokaz antyterrorystów

 

Więcej zdjęć z obchodzów Święta Policji w Bełchatowie

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl