joombig banner rotation images

Menu

 

W ramach rządowego programu świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na każde dzieckoW ramach rządowego programu świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na każde dziecko

 

Można już składać elektroniczne wnioski o świadczenia z programu „Rodzina 500+”, który zaczyna funkcjonować w rozszerzonej formule. Od 1 lipca dodatkowe 500 zł przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Bełchatowski MOPS będzie starać się prowadzić wypłaty świadczenia na bieżąco, w najgorszym wypadku jednak pieniądze z wyrównaniem od lipca na konta wnioskodawców trafią najpóźniej w październiku.


Zgodnie z ustawą od 1 lipca prawo do świadczenie wychowawczego w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” mają wszystkie dzieci i nastolatkowie do ukończenia 18 lat, bez względu na dochodu rodziny. Składanie wniosków od 1 lipca będzie możliwe drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia - drogą tradycyjną. Pieniądze mają być wypłacane najpóźniej w październiku, z wyrównaniem od lipca - oznacza to, że każda rodzina, której do tej pory nie przysługiwało 500+ na pierwsze dziecko, otrzyma aż 1500 złotych.


Zasiłek wychowawczy 500+ ma być wypłacany na każde dziecko. Znika więc dotychczasowe kryterium dochodowe, zgodnie z którym 500+ na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka z niepełnosprawnością. Oznacza to, że w Bełchatowie pieniądze przysługiwać będą blisko 10 tys. dzieci.


Nowe przepisy mają uprościć procedurę przyznawania zasiłków 500+ na pierwsze dziecko. Nie trzeba będzie bowiem składać dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenia o dochodach. Do składania uproszczonych wniosków o przyznanie świadczenia zachęca prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Rządowy program to wielka pomoc dla wszystkich rodzin w Bełchatowie, ale także dla samorządu. Wcześniej ze środków własnych i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie mogliśmy pomóc wszystkim rodzinom słabiej uposażonym. Cieszę się, że teraz żaden rodzic nie będzie musiał zastanawiać się, czy wystarczy pieniędzy na opłacenie dziecku dodatkowych zajęć czy wypoczynku – mówi prezydent Czechowska.

 

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Od 1 lipca wnioski o 500+ będą przyjmowane w formie elektronicznej. Dokumenty będzie można złożyć poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Warto dodać, że po zmianach przepisów i zniesienia kryterium dochodowego, wypełnienie internetowego wniosku zajmuje zaledwie kilka minut. Jest on uproszczony i skrócony. Wpisuje się w nim bowiem wyłącznie podstawowe dane – swoje oraz dzieci, ponadto należy zaznaczyć odpowiednie oświadczenia i podać numer konta.


Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać drogą tradycyjną – pocztą lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie, przy ulicy Dąbrowskiego 2. MOPS informuje, że – wzorem poprzednich lat – na terenie miasta powstanie jeszcze jeden punkt, w którym mieszkańcy będą mogli załatwić formalności związane z 500+.Ważne!


Wypełniając wniosek w formie elektronicznej jako płatnika należy wpisać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie.

 

Rodzice którzy złożą wniosek między 1 lipca a 30 września otrzymają świadczenie na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca, czyli najpóźniej w październiku na ich konto wpłynie 1500 zł. Bełchatowski MOPS zapewnia jednak, że wypłaty zasiłków w ramach programu "Rodzina 500+" będzie się starać prowadzić na bieżąco. Jeśli dokumenty zostaną dostarczone później, czyli po 20 września, wypłata świadczenia będzie przysługiwać tylko od tego momentu - bez wyrównania od lipca.

 

A ponieważ od 1 lipca można będzie też składać (na początek przez Internet) wnioski o nowe 500+ na każde dziecko bez kryterium dochodowego, w przypadku wielu rodziców można połączyć składanie wniosku i o nowe 500+ i świadczenie 300 zł na ucznia w ramach programu „Dobry start”.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020