Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

samorzad1Na scenie MCK PGE Gigantów Mocy pojawiła się m.in. prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz MatyśkiewiczW poniedziałek, 27 maja, bełchatowianie upamiętnili 29. rocznicę pierwszych w powojennej Polsce wyborów samorządowych. Obchody, które wspólnie zorganizowali miasto, gmina i powiat (świętujący 20-lecie istnienia), odbyły się w MCK PGE Gigantach Mocy, a poprzedzone zostały nabożeństwem.Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:00 w ogrodach parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościuszki, gdzie odbyła się msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przeszli do budynku MCK PGE Giganty Mocy, gdzie na godzinę 18:10 zaplanowano początek części głównej obchodów.


Akademię zaczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz odegrania hejnału Bełchatowa. Następnie na scenie pojawiła się prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki, którzy przemówili do zgromadzonych gości. Przemówienia wygłosili m.in. Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów oraz Dariusz Kubiak, poseł na Sejm RP. Referat na temat historii samorządności lokalnej i w Polsce wygłosił historyk Arkadiusz Kowalczyk. Wystąpił także chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Pasjonata”.


Uroczystość z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego była również świetną okazją do świętowania 20-lecia Powiatu Bełchatowskiego. Na ręce Starosty Doroty Pędziwiatr prezydent Czechowska, wiceprezydent Matyśkiewicz i przewodniczący Wysocki złożyli kwiaty. Wręczono odznaczenia za zasługi dla Powiatu, na scenie pojawili się także poprzedni starostowie.


Samorządy terytorialne zostały reaktywowane dokładnie 29 lat temu. 27 maja 1990 odbyły się pierwsze w III RP wolne wybory samorządowe do rad miast i gmin. Aby upamiętnić to wydarzenie, w 2000 roku Sejm RP ustanowił, że 27 maja będzie obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. Przy okazji warto przypomnieć, że od 1 stycznia 1999 roku mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (stan na 1 stycznia 2018 roku) Polska dzieli się na 16 województw, 380 powiatów i 2478 gmin.


samorzadW ogrodach parafii NNMP odbyło się nabożeństwo
samorzad4Na scenie pojawiły się m.in. osoby odznaczone przez Powiat Bełchatowski
samorzad3Dla zgromadzonych zaśpiewał chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Pasjonata”
samorzad2Po zakończeniu części oficjalnej, przedstawiciele Powiatu poczęstowali gości tortem

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl