joombig banner rotation images

Menu

 

Wiceprezydent Łukasz Politański odznaczył jubilatów pamiątkowym medalem Wiceprezydent Łukasz Politański odznaczył jubilatów pamiątkowym medalem

 

Sześć bełchatowskich par świętowało jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego. Z okazji diamentowych, szmaragdowych i zlotych godów małżonkowie odebrali okolicznościowe medale. Były kwiaty i upominki, gratulacje oraz życzenia, a wszystko w miłej, rodzinnej atmosferze.

 

 

 

Państwo Alicja i Aleksander Sikorowie sakramentalne „tak” powiedzieli sobie sześćdziesiąt lat temu, od ślubu Jadwigi i Teodora Rzepeckich minęło 55 lat, z kolei - z kolei Barbara i Józef Chmielowcowie oraz Wanda i Andrzej Dziubeccy świętują w tym roku złote gody. Pięćdziesięcioletnim stażem małżeństwa pochwalić się również mogą Wiesława i Zbigniew Kociszewscy, a także Barbara i Zenon Muskałowie.

 

Jubilaci w towarzystwie dzieci, wnuków i przyjaciół spotkali się w czwartek, 23 maja, w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Wszystkie pary otrzymały pamiątkowy medal w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, środku której z jednej strony widnieje napis „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, z drugiej zaś – dwie srebrzyste róże.

 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy dekoracji dokonał wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański. – Jesteście kapitalnym przykładem na to, że można przeżyć ze sobą całe życie, a problemy, które się pojawiają, są po to, żeby je rozwiązywać. Choć nie zawsze jest łatwo, to wspólnymi siłami można wypracować kompromis i iść dalej – powiedział wiceprezydent Politański. Podkreślił przy tym, że dzięki takim jubileuszom uświadamiamy sobie, że mimo różnych trudności, można przejść przez życie razem, a do tego w piękny, dobry i godny sposób. - Gratuluję i życzę kolejnych wspólnych, długich lat w zdrowiu i szczęściu, w otoczeniu dzieci, wnuków i prawnuków – powiedział na koniec wiceprezydent Politański.

 

Naczelnik Urzędu Stanu Cywilnego, przypominając słowa złożonej niegdyś przez jubilatów przysięgi małżeńskiej, podkreśliła, że wszystkie pary wzorcowo wywiązały się ze ślubnej obietnicy. Zapytani o receptę na tak długie i szczęśliwe małżeństwo, zgodnie odpowiadali, że najważniejsze są wzajemny szacunek, zrozumienie, ale przede wszystkim uczciwość względem drugiej polowy. - Ważne jest też, by nie być zawziętym, by wybaczać i rozmawiać ze sobą, a nade wszystko bezgranicznie ufać – mówi pani Jadwiga, a mąż dodaje, że istotna jest też cierpliwość, bo nie wszystko przychodzi tak od razu. Nad niektórymi sprawami trzeba czasem trochę dłużej popracować.

 

Dzień swojego ślubu wspominają z rozrzewnieniem. Gdyby mieli możliwość cofnąć się do tych słonecznych, ciepłych sobót, gdy wypowiadali sakramentalne „tak”, i zacząć wszystko od nowa, to – jak sami mówią – niczego by nie zmienili, może tylko to, że bardziej dbaliby o czas dla siebie, co też zalecają swoim dzieciom i wnukom.   - Dobry związek to i koleżeństwo, i przyjaźń, i miłość, a na to wszystko poświęca się teraz zdecydowanie za mało czasu – podkreślała pani Alicja.

 

Po toaście był czas na kwiaty, życzenia, gratulacje i pamiątkowe fotografie. Przy tej okazji najbliżsi jubilatów zdradzili, jak ich postrzegają. – Są dla nas wzorem do naśladowania. To jest wspaniale, że są ze sobą już tyle lat. Podziwiamy ich przede wszystkim za wytrwałość w pokonywaniu trudności i za to, że zawsze patrzą w tę sama stronę – podzielili się swoimi spostrzeżeniami Justyna, Marta i Marcin, dzieci państwa Chmielowców. - Jedno za drugim w ogień by wskoczyło, zawsze i wszędzie razem, a każda, nawet najkrótsza, rozłąka sprawia, że usychają za sobą z tęsknoty – tak o swoich rodzicach mówił syn państwa Rzepeckich.

 

Dostojnym jubilatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych lat wypełnionych miłością, szczęściem i zdrowiem.

 

Małżonkowie, którzy wspólnie przeżyli minimum 50 lat, mogą złożyć w USC wniosek o przyznanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalu za długoletnie pożycie małżeńskie. Następnie wnioski są przesyłane do urzędu wojewódzkiego, który po weryfikacji dokumentów przekazuje sprawę do Kancelarii Prezydenta RP. Procedura trwa od 6 do 8 miesięcy. Więcej informacji pod numerem tel. 44 733 99 33.

 

KZB

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020