Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Miasto rozdaje ulotki i plakaty promujące akcję „Masz wpływ…”Miasto rozdaje ulotki i plakaty promujące akcję „Masz wpływ…”

 

Blisko dwieście sklepów i lokali gastronomicznych w Bełchatowie ma licencję na sprzedaż napojów alkoholowych. Wszystkie odwiedzane są przez pracowników magistratu, którzy wręczają plakaty i ulotki przypominające o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Regularnie prowadzone są także spotkania z uczniami bełchatowskich szkół na temat szkodliwych skutków picia.

 

Bełchatowska młodzież ma świadomość szkodliwości alkoholu, tylko jej niewielki procent uważa, że picie napojów wysokoprocentowych jest neutralne dla zdrowia i nie przynosi żadnych negatywnych skutków. Według tej nielicznej grupy alkohol przede wszystkim odpręża, pozwala zapomnieć o problemach, wywołuje poczucie szczęścia i jest nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Za dużo mniej prawdopodobne młodzi ludzie uważają zagrożenie zdrowia lub życia, czy kłopoty z prawem.

 

By zapobiec niepokojącemu zjawisku alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży, miasto prowadzi wiele szeroko zakrojonych działań. Regularnie organizowane są spotkania z młodymi ludźmi, które mają im uświadomić jakie konsekwencje niesie ze sobą wczesna inicjacja alkoholowa. Najpoważniejszym skutkiem nadużywania alkoholu przez młodzież jest to, że nieletni o wiele szybciej uzależniają się od alkoholu niż dorośli. - Uzależnienie jest ciężką i śmiertelną chorobą. Od problemów uciekają w różne używki, a alkohol jest chyba najłatwiej dostępny. Euforia trwa jednak krótko, i w miarę upływu czasu potrzebują pić coraz częściej i w coraz większych ilościach. Akcje edukacyjne i profilaktyczne są bardzo ważne, ale należy także dać szansę młodzieży na szczerą rozmowę, podczas której będą mogli opowiedzieć o tym, co ich trapi. Nikt nie wymyślił lepszego lekarstwa niż słowo - tłumaczy Zbigniew Korzeń, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Urzędnicy chcą uczulić sprzedawców alkoholu, by nie sprzedawali go nieletnim. W ramach ogólnopolskiej akcji „Masz wpływ – wybierz marzenia nie ryzyko”, realizowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia, przedstawiciele miasta każdego roku rozmawiają z właścicielami sklepów oraz sprzedawcami na temat konieczności ograniczania osobom niepełnoletnim dostępności do napojów alkoholowych. Bełchatowscy sprzedawcy napojów alkoholowych otrzymali specjalnie przygotowane materiały edukacyjne (plakat, naklejki i ulotki), które przypominają o konieczności weryfikacji wieku osób wyglądających młodo oraz o konieczności okazywania dowodu osobistego przy zakupie alkoholu. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w Bełchatowie handlujący przestrzegają obowiązującego w Polsce całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i weryfikują wiek klientów młodo wyglądających prosząc o okazanie dowodu osobistego.

 

AP

 

O szkodliwości alkoholu z bełchatowską młodzieżą rozmawiają pracownicy magistratu i straż miejskaO szkodliwości alkoholu z bełchatowską młodzieżą rozmawiają pracownicy magistratu i straż miejska

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl