joombig banner rotation images

Menu

 

Klub seniora "Barwy  jesieni" powstał w 1979 rokuKlub seniora "Barwy jesieni" powstał w 1979 roku

 

Bełchatowski Klub Seniora „Barwy Jesieni” obchodzi w tym roku jubileusz czterdziestolecia istnienia. Jest to jedna z najstarszych grup skupiających seniorów w mieście. Na uroczystym spotkaniu obecni byli nie tylko członkowi klubu, ale także jego przyjaciele i dobroczyńcy z Łukaszem Politańskim, wiceprezydentem Bełchatowa. Jubileusz uświetnił swoim występem działający przy Miejskim Centrum kultury klub „Rajka” wraz z kapelą ludową „Bełchatowianie”.

 

Oferta zajęć dla seniorów jest w Bełchatowie bardzo bogata. Organizowane są wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a od 2018 roku najstarsi bełchatowianie mogą spotykać się w Cafe Senior Raj. Ponadto W mieście działa kilkanaście klubów seniora, a jednym z najstarszych jest obchodzący czterdziestolecie istnienia klub „Barwy jesieni”.


Jubileusz był doskonałą okazją do spotkania w gronie przyjaciół i zaproszonych gości. Nie zabrakło życzeń i ciepłych słów. Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, skierowała do jubilatów pełen uznania list, który odczytał wiceprezydent Łukasz Politański.


„(…) Swoją postawą pokazujecie Państwo, że senior to człowiek nie tylko posiadający ogromną wiedzę i życiowe doświadczenie, ale jest także przykładem pogody ducha dla młodszego pokolenia. (…) Życzę, aby ta młodzieńcza energia nigdy Państwa nie opuszczała, a codzienne życie pozwalało z optymizmem patrzeć na każdy nowy dzień”.


Klub „Barwy Jesieni” powstał w 1979 roku przy ówczesnej „Piwnicy", a jego członkami byli wówczas głównie emerytowani pracownicy Bawełnianki oraz mieszkańcy osiedla 1000-lecia. Klubowicze spotykali się raz w tygodniu przy herbacie i cieście. Z czasem klub podzielił się na dwie grupy – tzw. fabryczną i osiedlową. Ta druga otrzymała nazwę „Czółenko” i od 1996 roku spotykała się w Muzeum Regionalnym.


W ciągu czterdziestu lat klub rozszerzał formy swojej działalności, nawiązał także współpracę z OPIRO, Domem Pomocy Społecznej, szkołami oraz innymi bełchatowskimi klubami seniora. W 199 roku w ramach klubu powstał zespół wokalny – „Barwy Jesieni”. Okazji do występów nie brakowało – od jasełek bożonarodzeniowych, przez uroczystości patriotyczne i kościelne po folklorystyczne koncerty.


Seniorzy spotykający się w „Barwach Jesieni” organizują wycieczki, byli już m.in. w Niepokalanowie, Łowiczu, Licheniu, Wrocławiu czy Kazimierzy Dolnym. W czerwcu planują wyjazd do bełchatowskiej kopalni. W ostatnich latach członkowie klubu z sukcesami startują w licznych konkursach – na najlepszą potrawę wigilijną, najpiękniejszą palmę wielkanocną czy wianek świętojański.


Obecnie klub zrzesza około trzydziestu seniorów, którzy pełni energii i zapału realizują swoje pasje. Jak mówi Wanda Lasoń, przewodnicząca, wspólne spotkania dają wiele radości i satysfakcji. – Wypijemy herbatkę, zjemy dobre ciasto, później pośpiewamy i powspominamy młode lata. Do domów wracamy odmłodzeni. Zawsze jest wesoło, mimo że tu boli a tam strzyka nigdy nie narzekamy – dodaje Wanda Lasoń.


Podczas cotygodniowych spotkań króluje przede wszystkim dobra zabawa. Ciekawe rozmowy, mnóstwo uśmiechów i wspólne śpiewanie to stałe elementy niemal każdego ze spotkań. Seniorzy mają artystyczne zacięcie, które przejawia się podczas przygotowywania przez nich wspaniałych inscenizacji, do których sami szyją stroje i robią scenografię. Podziwiać można przy tym ich dobrą pamięć. Szybko uczą się nawet długich kwestii, z którymi miałby problemy niejeden zawodowy aktor. W klubie organizowane są uroczyste obchody imienin, Dnia Seniora, Dnia Kobiet oraz spotkania wielkanocne i wigilijne. Są to wyjątkowe dni wyczekiwane przez jego członków. Członkowie klubu są bardzo aktywni - recytują wiersze oraz organizują spotkania z interesującymi ludźmi. Dużym powodzeniem cieszą się klubowe wczasy nad morzem oraz wycieczki. Klub skupia osoby, które cenią sobie interesujące spędzanie czasu wolnego w przyjacielskim gronie.

 

AP/MCK

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020