joombig banner rotation images

Menu

 

W tegorocznej akcji "Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie" udział wzięły przedszkolaki z PS 7W tegorocznej akcji "Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie" udział wzięły przedszkolaki z PS 7

 

Strażnicy miejscy i dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 7 zachęcają do sprzątania po swoich psach. Jak co roku w ramach akcji „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”, która ma uczulać mieszkańców na problem zabrudzonych trawników i chodników a także wynikającym z tego zagrożenia zarażenia chorobami odzwierzęcymi, rozdawane były także pakiety sanitarne.

 


Zieleń jest bardzo ważnym elementem w naszym życiu. Nie tylko zaspokaja potrzeby estetyczne człowieka, umożliwia kontakt z naturą oraz łagodzi uciążliwości związane z życiem w aglomeracji miejskiej, ale także podkreśla charakter miasta. Odwiedzając miasta europejskie możemy spotkać wypoczywających na trawnikach ludzi, którzy nie boją się spotkania z ”psią niespodzianką”. Wszystko dlatego, że tamtejsi miłośnicy psów sprzątają po swoich pupilach.

 

Jak mówi Piotr Barasiński, komendant Straży Miejskiej, która co roku wspólnie z magistratem prowadzi akcję informacyjną „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”, problem zalegających na trawnikach psich odchodów w Bełchatowie jest coraz mniej odczuwalny. - Chcemy wyczulić właścicieli psów, że sprzątanie po nich to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale przede wszystkim wykazanie troski o ochronę środowiska. W czystym i uporządkowanym otoczeniu nam wszystkim żyje się lepiej i bezpieczniej. Stąd co roku organizujemy naszą akcję, bo kropla drąży skałę – tłumaczy komendant Barasiński.

 
Do posprzątania po swoim psie nie są potrzebne żadne specjalne urządzenia czy pojemniki, wystarczy trochę dobrej woli i poczucia odpowiedzialności za swoje zwierzę. Zdarzają się właściciele, którzy uparcie nie dopełniają swojego obowiązku. Nie rozumieją tego państwo Ewa i Ryszard Mikulscy, właściciele trzech psów. - Nasze psiaki są częścią rodziny, kochamy je i troszczymy się o nie. Wystarczy zrozumieć, że skoro sprzątamy w naszych domach, kiedy zdarzy im się jakaś niespodzianka, tak samo powinniśmy postępować na dworze. Przecież park to nasz wspólny dom – dodaje pani Ewa.

 

W ramach akcji „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”, strażnicy będą pouczać właścicieli psów i rozdawać pakiety sanitarne, jednak w przypadku notorycznego uchylania się od usuwania nieczystości, sięgną po bloczki mandatowe. - Mamy oczywiście do dyspozycji mandaty i to wcale nie niskie, bo możemy ukarać nieokrzesanego właściciela psa nawet pięciusetzłotowym, ale chcielibyśmy z tego środka korzystać jak najrzadziej – zaznacza komendant Barasiński.

 
W myśl zasady, że edukację należy rozpoczynać jak najwcześniej, strażnicy spotkali się także z przedszkolakami z PS nr 7 im. Krasnala Hałabały. Maluchy nie tylko dowiedziały się, jak istotne dla ich zdrowia jest usuwanie psich odchodów, ale poznały także zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami i jaką pozycję przyjąć w przypadku ataku psa.

 
Ważne by zdać sobie sprawę, że psia kupa to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia, szczególnie najmłodszych, którzy bawią się na trawnikach, skwerach czy piaskownicach. W przypadku kontaktu z nieuprzątniętymi odchodami, w których znajdować się mogą np. nicienie czy tasiemce, narażone są na groźne choroby odzwierzęce.

 
Na bełchatowskich trawnikach stoi ponad osiemdziesiąt koszy na psie odchody. Straż Miejska apeluje o sygnały, w których częściach Bełchatowa jest potrzeba dostawienia pojemników. Miasto kupiło także kilka tysięcy pakietów sanitarnych, które w ramach akcji „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie” będą rozdawane mieszkańcom.

 

 


Tegoroczną akcję promują plakaty, na których znalazły się zwycięskie prace konkursu plastycznego zorganizowanego przez Straż Miejską. Udział w nim wzięli uczniowie bełchatowskich szkół podstawowych i przedszkoli. Plakaty będą rozwieszone w mieście i we wszystkich klatkach schodowych bloków pozostających w zarządzie PGM.

AP

 

Autorką pracy jest Agnieszka Białaczewska, uczennica SP 8Autorką pracy jest Agnieszka Białaczewska, uczennica SP 8

 

Autorem pracy jest Ksawery Kwiecień z PS 3Autorem pracy jest Ksawery Kwiecień z PS 3

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020