joombig banner rotation images

Menu

3 maj uroczystosci belchatow 5265Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie

Zbliża się 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zaplanowano w mieście oficjalne uroczystości. Na początku maja świętujemy również 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.3 maja, czyli w 228. w rocznicę uchwalenia Konstytucji, prezydent Bełchatowa oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa zaprasza mieszkańców na tradycyjną uroczystość patriotyczną wraz ze złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą w pobliżu parafii na osiedlu Dolnośląskim. Początek o godzinie 11:30, a tuż po, w samo południe, w parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny. Do udziału w tym wydarzeniu organizatorzy serdecznie zapraszają poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń i zakładów pracy.


W maju świętujemy nie tylko uchwalenie Konstytucji. W środę, 1 maja, obchodzić będziemy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej właśnie okazji na Placu Narutowicza, na godzinę 12:00, zaplanowano – po raz pierwszy w Bełchatowie – specjalny happening, którego punktem kulminacyjnym ma być wspólne odśpiewanie „Ody do radości”, będącej oficjalnym hymnem Unii.


Następnego dnia, czyli 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odbędzie się kolejna już w Bełchatowie akcja rozdawania flag narodowych. Tym razem będzie można je otrzymać na Placu Wolności. Rozdawanie biało-czerwonych flag rozpocznie się punktualnie o godzinie 12:00. W tym roku mija 100 lat od ustanowienia polskich barw narodowych.
1 sierpnia 1919 roku sejm uchwalił ustawę o fladze narodowej, w której napisano: „za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony”. Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której doprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, a w 1927 r. zmieniono ją na cynober.


Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano również wydarzenia towarzyszące. O godzinie 10:00, w środę 8 maja, w parku przy Muzeum Regionalnym zorganizowany zostanie Bieg Konstytucji 3 Maja dla klas I-III szkół podstawowych. W następną sobotę, 11 maja, w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się natomiast Wojewódzki Turniej Szachowy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Początek zawodów o godzinie 9:00.

MJ


uroczystości majowe PLAKAT

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020