Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowegoSpirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego

 

Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”. Na jej trasie znajduje się również Bełchatów, gdzie już 16 kwietnia będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię, które organizuje Fundacja NEUCA dla Zdrowia.

 

Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 tys. osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie umiera w ciągu kolejnych 10 lat.


Wpływ tytoniu na zdrowieWedług specjalistów istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania lub duszności - komentuje dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

 


Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował w Bełchatowie przy ulicy Okrzei 33 B (między 10.00 a 16.00). Aby wziąć udział w badaniu należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania.

 


Korzyści z rzucenia palenia tytoniuZmiany zachodzące w organizmie człowieka po rzuceniu palenia są natychmiastowe. W momencie rezygnacji z papierosa, natychmiast przestajesz narażać na wdychanie dymu papierosowego swoich bliskich. Już po 20 minutach niepalenia zaczyna się stabilizować układ krwionośny, a po dobie od powstrzymania się od nałogu powracają zmysły zapachu i smaku. Po pierwszym tygodniu bez papierosa twoja skóra powraca do dawnej elastyczności i jest odpowiednio nawilżona. Po trzech miesiącach objętość płuc zwiększa się o 30 proc. Z każdym rokiem zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca, a po 15 latach od ostatniego, wypalonego papierosa układ krążenia wraca do normy.


AP/Fundacja NEUCA dla Zdrowia

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl