joombig banner rotation images

Menu
nasadzenia 7592Pogoda umożliwia prace pielęgnacyjne pod wiosenne nasadzenia roślin jednorocznych


Pozimowe pielęgnowanie terenów zielonych w Bełchatowie trwa intensywnie już od połowy lutego i ma na celu przygotować miasto do zbliżających się wiosennych nasadzeń. Oprócz roślin jednorocznych, planuje się także posadzenie około 200 nowych drzew.


Oprócz pielęgnacji drzewostanów, grabienia trawników oraz przycinania i uporządkowania gleby wokół krzewów, redukuje się także masę korony drzew (do 30%), usuwa się obumarłe gałęzie i frezuje się pnie. Ma to wszystko zapewnić optymalne warunki do wzrostu i rozwoju miejskiej zieleni. Prace rozpoczęto od bełchatowskich parków i placów. Prześwietlano drzewa i te, które obumarły, zostały usunięte, aby nie zagrażać bezpieczeństwu spacerowiczów. Później pracownicy przenieśli się na osiedla.


Związane z nadejściem wiosny działania pielęgnacyjne są już na ostatniej prostej. Mają one na celu nie tylko poprawienie estetyki terenów zielonych w mieście, ale przede wszystkim przygotowanie ich pod wiosenne nasadzenia roślin jednorocznych, które rozpoczną się po 15 maja, czyli tzw. zimnej Zośce. Magistrat planuje jednak już teraz, gdzie i jakie rośliny będą sadzone.


I tak w kwietnikach na Placu Narutowicza mają się pojawić m.in. surfinie pomarańczowe, surfinie białe, trawa rubrum i uczep ciemny pomarańczowy. Nowe rośliny dodadzą też uroku budynkowi urzędu miasta. 20 pojemników ma być wypełnionych czerwoną pelargonią, zauważymy też różne kombinacje w kwietnikach latarnianych, na które składać się mają m.in. surfinia w kolorze białym i pomarańczowym, biało-zielona glechoma oraz srebrna dichondra. Magistrat planuje, aby dwumetrowe kaskady wypełnić pelargonią czerwoną i jasnym wilcem.


Przy kościele NNMP w Bełchatowie przy ulicy Kościuszki ma powstać 5 kaskad po 50 roślin – połowę z nich prawdopodobnie będzie stanowić surfinia biała concita, a drugą połowę surfinia żółta pet. Możliwe, że liczba tych roślin zostanie zwiększona do 35 sztuk każdego koloru, w celu ich lepszego zagęszczenia. Pięć mis przy kościele również zostanie wypełnionych tymi roślinami.


Jeśli chodzi o park przy Muzeum Regionalnym, to przy fontannie ma się znaleźć 400 sztuk czerwonej begonii big, a na obwodzie 100 sztuk lisymachii żółtoseledynowej. Na Rynku Grocholskim ma być posadzona begonia drobna w białym i czerwonym kolorze, a na kwietnikach w różnych kolorach.


Jeszcze pod koniec kwietnia - tuż po świętach wielkanocnych, a przed świętami majowymi - planowane jest także rozpoczęcie prac związanych z koszeniem trawników. Obejmą one na początek główne miejsca w naszym mieście, takie jak okolice placu Narutowicza i urzędu miasta, park przy Muzeum Regionalnym i główne ulice. Dopiero po ukończeniu tych prac koszenie trawników przeniesie się w osiedla, m.in. Dolnośląskie, Binków i Przytorze, a następnie koszone będą trawniki w okolicach domków jednorodzinnych na Ludwikowie czy Olsztyńskim.


Na bełchatowskich trawnikach ponownie będą pracować niezwykle popularne minionej wiosny urządzenia. Mowa o Spiderach, czyli zdalnie sterowanych kosiarkach, które głównie będa używane na powierzchniach porośniętych krzakami i o dużym nachyleniu. Jak mówią producenci, są one tanie w eksploatacji, bezpieczne w użytkowaniu i świetnie się sprawdzają. Dlatego firma KTU Zieleń, która drugi rok z rzędu będzie odpowiadać za utrzymanie terenów zielonych, ponownie będzie ich używać w naszym mieście. Warto dodać, że w stosunku do poprzednich lat, w miejskim budżecie na 2019 rok na zadania w tym zakresie zostało zapisanych znacznie więcej pieniędzy – ponad 2 miliony złotych, co dwukrotnie przewyższa kwotę przeznaczoną na konserwację zieleni w roku 2018. Dzięki temu m.in. udało się wcześniej i sprawniej przeprowadzić prace porządkowe i pielęgnacyjne.

MJ


nasadzenia kwiatków kwietanny 8103Nieodłącznym elementem Placu Narutowicza są kolorowe kwietniki


koszenie trawnikw 4154
Rok temu trawę w Bełchatowie koszono za pomocą Spiderów, nowoczesnych urządzeń zdalnie sterowanych - w tym roku również będziemy mogli je zobaczyć 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020