Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

 Podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej ośmioro bełchatowskich strzelców otrzymało medale "Pro Patria"Podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej ośmioro bełchatowskich strzelców otrzymało medale "Pro Patria"


Apel poległych, a po nim salwa honorowa, montaż słowno-muzyczny, uroczysta msza św. i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom Zbrodni Katyńskiej – tak bełchatowianie uczcili 79. rocznicę mordu na polskich jeńcach wojennych. Podczas uroczystości wręczono też medale „Pro Patria”.

 W niedzielę, 7 kwietnia, parlamentarzyści, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, władze miasta, członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie najpierw odbył się apel poległych, a po nim salwa honorowa.


Ważnym punktem uroczystości było wręczenie medali „Pro Patrio”, przyznawanych przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymało je ośmioro bełchatowskich strzelców, a to za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce za ojczyznę i jej niepodległość.


O 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej pamiętała również bełchatowska młodzież. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów z II LO im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie wprowadził atmosferę powagi i wzruszenia.


Następnie w intencji ofiar zbrodniczych działań NKWD z 1940 roku odprawiono uroczystą mszę św., po której pod tablicą poświęconą ich pamięci złożono kwiaty. Wśród zgromadzonych byli również prezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański.


W kwietniu 2019 roku mija dokładnie 79 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na terenie ZSSR. Katyń, Kalinin, Charków, Bykownia koło Kijowa, Mińsk to w tych miejscach, w masowych mogiłach, leżą pomordowani polscy jeńcy wojenni. Na podstawie rozkazu z 5 marca 1940 roku w tzw. Lesie Katyńskim zabito blisko 22 tys. polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji na „wrogach władzy sowieckiej” dokonywano przez strzał z bliskiej odległości w tył głowy. Choć o grobach zlokalizowanych w Katyniu pod Smoleńskiem świat po raz pierwszy usłyszał już w 1943 roku, to przez blisko 50 lat władze ZSSR nie przyznawały się do przeprowadzenia tej niewyobrażalnej zbrodni przeciw ludzkości. Wprawdzie sytuacja zmieniła się w roku 1990, niemniej nadal wiele kwestii z nią związanych nie zostało ostatecznie wyjaśnionych.


KZB

Po apelu poległych strzelcy oddali salwę honorowąPo apelu poległych strzelcy oddali salwę honorową

 

W uroczystościach w kościele na Binkowie udział wzięli parlamentarzyści, władze miasta, zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcyW uroczystościach w kościele na Binkowie udział wzięli parlamentarzyści, władze miasta, zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy

 

Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez bełchatowską mlodzież był świadectwem dojrzałości i historycznej świadomości.Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez bełchatowską mlodzież był świadectwem dojrzałości i historycznej świadomości

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl