joombig banner rotation images

Menu

 

W ramach programu SOWA w mieście zamontowano ponad 3 tys. ledowych lampW ramach programu SOWA w mieście zamontowano ponad 3 tys. ledowych lamp

 

Ponad 200 tys. zł rocznych oszczędności, zużycie energii elektrycznej niższe o 70 procent i spadek emisji dwutlenku węgla o kolejne 73 procent – to tylko niektóre z korzyści z programu SOWA – tak wynika z corocznego raportu dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


Bełchatów to jedno z kilkunastu polskich miasta, jakie otrzymały dotację na modernizację ulicznego oświetlenia. W efekcie w mieście zamontowanych zostało ponad 3 tys. nowoczesnych opraw typu LED, które zastąpiły te tradycyjne, sodowe. Nowoczesne oświetlenie pojawiło się w niemal każdej części Bełchatowa, m.in. na osiedlach Dolnośląskim, Słonecznym, Binków i Budowlanych.

 


W 2018 roku jaśniej zrobiło się na dziewięciu ulicach w osiedlu Politanice. Mowa tu o Kasztanowej, Podleśnej, Grzybowej, Iglastej, Lazurowej, Przedwiośnie oraz dwóch uliczkach odchodzących od ul. Czyżewskiego i jednej od ul. Wspólnej. W tym rejonie zamontowane zostały nowe słupy oświetleniowe, które wyposażono w nowoczesne oświetlenie typu LED.

 


Z kolei rok wcześniej wymiana oświetlenia dotyczyły kilkunastu bełchatowskich ulic, m.in. na Jasińskiego, Frączak i Nowej. Uliczne lampy stanęły także w okolicach bloku nr 9 na os. Budowlanych, w pobliżu bloku nr 102 na Dolnośląskim i wzdłuż łącznika pomiędzy Jaworową i Dziką. Poza tym na Ludwikowie zostały zamontowane 63 słupy oświetleniowe, wszystkie wyposażone oczywiście w energooszczędne lampy LED. Nowe lampy pojawiły się na ulicach Wagnera, Gołasia i Liliowej, a także na odcinkach Deyny i Różanej.

 


Przeprowadzony audyt wykazał, że nowe oświetlenie znacząco wpływa na finanse miasta. Dzięki inwestycjom w unowocześnianie miejskiego oświetlenia zużycie prądu w Bełchatowie obniżono o 70 procent w porównaniu do stanu przed modernizacją, czyli przed 2016 rokiem. Dzięki przeprowadzonym w ramach programu SOWA inwestycjom każdego roku Bełchatów oszczędza ok. 220 tys. złotych. To jednak nie wszystko. Nowe miejskie oświetlenie jest również bardziej ekologiczne. Z raportu wynika również, że emisja CO2 do atmosfery wyraźnie się zmniejszyła – mowa tu o 73 procentach, czyli ponad tysiąc ton potrzebnego do produkcji prądu węgla.

 


Przypomnijmy, że na realizację „Modernizacji oświetlenia ulicznego zastosowaniem systemu zarządzania oświetleniem ulicznym na ulicach Miasta Bełchatowa” magistrat pozyskał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 45 proc. wartości całego projektu. Pozostała część inwestycji wartej blisko 10 mln zł sfinansowana została z długoterminowej pożyczki z NFOŚiGW.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020