joombig banner rotation images

Menu

 

miasto belchatow 1577Jednym z pomysłów mieszkańców jest boisko na os. Dolnośląskim

 

 

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Do 11 marca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do projektu uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie. Co się zmienia? Zniesione mają zostać m.in. ograniczenia wiekowe - wniosek do budżetu będzie mógł złożyć każdy.

 

 

Wymagania stawiane projektom budżetu obywatelskiego określi regulamin uchwalony przez miejskich radnych. Obowiązek podjęcia takiej uchwały jest nowością i wynika z ustawy z 11 stycznia 2018 r. porządkującej zasady budżetów obywatelskich. Projekt regulaminu jest gotowy, teraz na jego temat mogą wypowiedzieć się sami mieszkańcy. Konsultacje społeczne rozpoczęły się 26 lutego i potrwają do 11 marca. Budżet obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem. Od 2014 roku zrealizowane zostały 33 projekty. Do dyspozycji mieszkańcy mają każdorazowo 1,5 mln zł.

 

W regulaminie podana zostanie m.in. wymagana liczba podpisów mieszkańców popierających dany projekt. Zgodnie z ustawą, nie może być ona większa niż 0,1 proc. mieszkańców miasta, co w przypadku Bełchatowa oznacza 50 osób. W roku 2018, pilotażowo, wprowadzono taki wymóg. Zgodnie z obecnym projektem uchwały, pod wnioskiem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego trzeba będzie zebrać 45 podpisów poparcia.

 

Nie będzie już także ograniczeń dotyczących wieku wnioskodawcy. Wcześniej osoba zgłaszająca propozycje musiała mieć ukończone 16 lat. Teraz wniosek będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bełchatowa, bez względu na wiek. Bełchatowianie będą także mogli odwołać się w przypadku odrzucenia wniosku (pod warunkiem, że nie stało się to ze względów formalnych). Odwołanie wraz z uzasadnieniem będzie można złożyć do prezydenta Bełchatowa w ciągu pięciu dni kalendarzowych od dnia przekazania informacji weryfikacyjnej.

 

Wśród propozycji ujętych jest także zapis mówiący, że szacunkowy koszt realizacji jednego projektu nie może przekroczyć 75 proc. środków w danej puli - zadań twardych i miękkich. Przypomnijmy, że na te pierwsze mieszkańcy mają do dyspozycji 1 mln 400 tys. złotych, natomiast na te drugie – 100 tys. złotych.

 

W załącznikach poniżej znajdują się zarówno projekt uchwały, jak i i formularz, który należy wypełnić i do 11 marca i dostarczyć do magistratu. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Bełchatowa, Zespół ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia, ul. Kościuszki 1, 97 - 400 Bełchatów,
  • bezpośrednio do Kancelarii Ogólnej na parterze Urzędu Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1 w godzinach pracy Urzędu.

 

Bełchatowianie chętnie korzystają z osiedlowych placów zabaw, boisk sportowych czy kilku siłowni pod chmurką. Wśród zrealizowanych dotąd projektów są również: remonty chodników, stacje naprawy rowerów, a także doświetlenia przejść dla pieszych i projekty prozdrowotne.

 

We wszystkich odsłonach budżetu obywatelskiego bełchatowianie średnio składali około 40 projektów. Rekordowy pod tym względem był rok 2017, kiedy do weryfikacji przekazano 69 wniosków. Od 2015 roku do urzędu miasta wpłynęło łącznie 191 projektów. Ostatecznie mieszkańcy wybierali spośród 100 projektów, które po weryfikacji okazały się zgodne z założeniami budżetu obywatelskiego. Gdy zliczymy wszystkie oddane głosy, wyjdzie nam pokaźna liczba 17 tys. 144 głosów. Łącznie na realizację wszystkich projektów miasto wydało ponad 4 mln 180 tys. zł.

 

 

belchatow place zabaw 7451Co roku w ramach budżetu obywatelskiego pojawiają się w mieście nowe place zabaw

 

Cafe Senior zacma 4206Od wiosny ubiegłego roku działa Cafe Senior Raj

 

KR SP13 2060Budżet obywatelski przyniósł dwóm szkołom zatoczki ,,Pocałuj i jedź"

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020