joombig banner rotation images

Menu


 

Żałoba narodowa potrwa dwa dni

 

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. Potrwa ona dwa dni. Rozpocznie się o północy z czwartku na piątek, a zakończy w sobotę, 16 lutego, o godz. 19:00. Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na 16 lutego. Miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe.

 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego, w sierpniu skończyłby 89 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego. W latach 1991-1992 pełnił funkcję premiera. Był obrońcą w procesach politycznych w okresie PRL, był też też doradcą m. in. Lecha Kaczyńskiego, który w 2009 odznaczył go Orderem Orła Białego.

 

Ogłoszenie żałoby narodowej reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Kompetencję do jej ogłoszenia ma prezydent RP, jako najwyższy przedstawiciel państwa.

 

W Bełchatowie na czas ogłoszonej żałoby flagi narodowe zostaną opuszczone do połowy masztu. Odwołano także koncert Anny Wyszkoni, który 15 lutego miał się odbyć w Miejskim Centrum Kultury. Wydarzenie zostało przeniesione na 1 marca. Miejsce i godzina rozpoczęcia koncertu pozostają niezmienne, bilety zachowują ważność. Jest też możliwość zwrotu biletu.

 

 APO

 

Prezydent RP ogłosił żałobę narodową po śmierci Jana Olszewskiego, byłego premiera Prezydent RP ogłosił żałobę narodową po śmierci Jana Olszewskiego, byłego premiera. Fot. Maciek Chojnowski/Kancelaria Prezydenta RP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019