joombig banner rotation images

Menu

 

zdrowa niedziela 1041


Rzeźba Jerzego Kędziory, która 20 września zawisła na linie nad placem Narutowicza, tak bardzo spodobała się bełchatowianom, że miasto postanowiło ją zatrzymać na stałe.

 

 

Od końca grudnia „Balansująca Ewa” należy już do miasta. Za rzeźbę Jerzego Kędziory władze zapłaciły 49 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że Ewa przyjechała do Bełchatowa 20 września. Wówczas została wypożyczona w ramach drugiej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka.


Ustawiono ją na cienkiej, rozwieszonej wysoko nad ziemią linie, tuż obok Miejskiego Centrum Kultury. Trzeba przyznać, że od razu wywołała poruszenie wśród ludzi spacerujących po centrum miasta. Choć od pierwszego spotkania z Ewą Jerzego Kędziory minęło już kilka miesięcy, to nadal robi duże wrażenie. Jak mówią sami mieszkańcy, kobieta z jabłkiem natychmiast wkomponowała się w miejski pejzaż.


Wykonana w zimnym brązie rzeźba przedstawia kobiecą postać, przykucającą na jednej nodze. Druga noga została swobodnie opuszczona. Rajska Ewa w lewej dłoni trzyma symboliczny owoc, w prawej zaś – koszyk z jabłkami.


Do Bełchatowa przywiózł ją sam artysta – Jerzy Kędziora, znany też szerszej publiczności pod pseudonimem JotKa. O jego prace zabiega wiele europejskich, i nie tylko europejskich, miast. Rzeźby Kędziory znane są m.in. w Berlinie, Singapurze, Miami. Coraz częściej spotkamy je także w polskich miastach. Znajdziemy je np. w Sopocie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi, Sandomierzu, Krakowie, a teraz także w Bełchatowie.


Na co dzień artysta mieszka w Poczesnej koło Częstochowy. Od ponad 20 lat rzeźbi w zimnym brązie postaci ludzkie w naturalnych wymiarach. Niezwykłość jego prac polega na tym, że wszystkie rzeźby balansują w powietrzu. - Od zawsze interesował mnie człowiek w ruchu, zatem moja rzeźba nie mogła być statyczna – mówił we wrześniu Jerzy Kędziora. Oderwanie rzeźb od ziemi pozwala stworzyć podniebny spektakl, który dziś wymyka się już z ram konwencji publicystycznej i staje się sposobem na wyrażenie artysty i otaczającego świata.

 

Praca nad taką specyficzną rzeźbą trwa dość długo. Sztuka musi tu bowiem iść w parze i z techniką, i technologią. Od pomysłu do realizacji często mija miesiąc lub dłużej. Zanim dzieło zostanie ostatecznie ukończone podejmuje się wiele prób. Ważny jest materiał, z jakiego wykonuje się rzeźby. Najczęściej wykorzystuje się kolorowy metal, zimny brąz, aluminium oraz mączkę marmurową. Sama konstrukcja zbudowana jest z włókna szklanego lub węglowego.

KZB

Fot. nr 2 Bartłomiej Kędziora

 

 

 ewa 1811

Jerzy Kędziora.Fot.Bartłomiej Kędziora

 

Ewa 8147

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019