joombig banner rotation images

Menu

kartka skan 2017

 

Są różne: z Mikołajem, choinką i prezentami, z szopką i Świętą Rodziną, jedne bardziej klasyczne – podkreślające familijną atmosferę świąt, inne – mniej konwencjonalne, wyróżniające się pomysłową grafiką. Są też takie, które łączą w sobie nastrojowość z elementami miejskiej przestrzeni, wśród nich te z Bełchatowem w roli głównej. Kartka świąteczna, bo o niej mowa, ma już prawie 200 lat.

 Od kilku lat obserwujemy powrót do tradycji wysyłania kartek pocztowych, szczególnie tych świątecznych. Wielu nie wyobraża sobie bez tego Bożego Narodzenia.


Bełchatów na świątecznej karcie


Świąteczne kartki są nie tylko wyrazem pamięci o bliskich, ale również świadectwem historii regionu. Najstarsze karty z elementami miejskiej przestrzeni pochodzą z przełomu lat 20. i 30. XX w. Wprawdzie tych najstarszych nie zachowało się wiele, ale dzięki temu ich wartość jest nieoceniona. Trzeba przyznać, że bełchatowianie chętnie wysyłali świąteczne karty z Bełchatowem i nadrukowanymi życzeniami. Znaczna ich część przedstawiała kościoły w zimowej, świątecznej scenerii. Na tle bramy, ołtarza głównego lub bocznego umiejscawiano św. Rodzinę w otoczeniu świątecznych symboli. Zainteresowaniem cieszyły się też kartki wydawane przez Urząd Miasta. Większość z nich zobaczymy w albumie „Bełchatów na karcie pocztowej”. Warto podkreślić, że bełchatowskie kartki bożonarodzeniowe powstawały nie tylko na bazie fotografii, ale również w oparciu o linoryty. Sukcesem okazała się też ubiegloroczna kartka zaprojektowana przez Katarzynę Forusińską, a wydana przez Muzeum Regionalne. Mowa o reprincie pocztówki z przełomu lat 20. i 30., na której widnieje dwór Hellwigów w zimowej szacie.


Skąd się wzięła świąteczna kartka?


Pierwszą świąteczną kartkę wyprodukowano i wysłano w 1834 r. w Anglii, a stali za tym Henry Cole, dyrektor londyńskiego muzeum, i John Horsley, ilustrator. Pierwszy wpadał na pomysł, że zamiast listów z życzeniami, których wysyłał bardzo dużo, można przygotować szablon rysunkowy z nadrukiem życzeń. Drugi - myśl tę podchwycił i przygotował kartonik, na którym w centralnej części narysował rodzinę przy świątecznym stole, po bokach zaś ludzi opiekujących się ubogimi. W górnym rogu zostawił miejsce na dane adresata. Projekt tak spodobał się pomysłodawcy, że wydrukował on tysiąc egzemplarzy.
Upłynęło jednak trochę czasu nim ten nowatorski pomysł zyskał przychylność urzędników. W 1865 r. projekt „pocztowego listka”, zgłoszony przez poczmistrza z Berlina H. Stephana, został odrzucony przez decydentów. Udało się go przeforsować dopiero w 1869 r. prof. E. Herrmannowi, który udowodnił, że „listek” oszczędzi czas i pieniądze. Pierwotnie kartkę sprzedawano za 1 szylinga, ale jej cena systematycznie spadała. Od 1875 r., kiedy kartki dopuszczono do obiegu międzynarodowego, ich popularność wzrosła, także w Polsce.
Ogłoszony w 1900 r. w Warszawie konkurs na rodzimą nazwę karty pocztowej wygrała Sienkiewiczowska ‘pocztówka’, a rywalizowała ona m.in. z liścikiem, listówką, otwartką i pisanką.

 

KZB

 

Buder J. 066a nakład neznany

Kościół Narodzenia NMP w scenerii bożonarodzeniowej

 

zd9

Takie kartki świąteczne wysłano w 1989 roku

 

 

 

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019