joombig banner rotation images

Menu

 

zdrowa niedziela 0885

 

Bezpłatne badanie mammograficzne czeka na bełchatowianki w styczniu. Nie potrzebne jest skierowanie, wystarczy się zapisać i przyjść do mammobusu. Autobus wyposażony w specjalistyczny sprzęt przyjedzie do Bełchatowa 3 i 4 stycznia.

 

Refundowana przez NFZ mammografia skierowana jest do kobiet, które 2019  będą w wieku 50-69 lat i w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały takiego badania. Skorzystać z niej mogą także panie z grupy ryzyka lub z pisemnym wskazaniem do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

 

Bełchatowianki, które chcą się przebadać muszą się zarejestrować. Zapisać można się telefonicznie – pod numerem 58 666 24 44 lub internetowo na stronie www.mammo.pl/formularz. Do weryfikacji potrzebny jest numer PESEL. Specjaliści z Lux Med będą przyjmować pacjentki 3 i 4 stycznia na konkretnie umówione godziny. Mammobus zaparkuje przy ul. Budryka 69 (parking hipermarketu).

 

Mammografia jest całkowicie bezpieczna i szybka - trwa zaledwie kilka minut. Wykonywane są 4 rentgenowskie zdjęcia, co pozwala rozpoznać i wykryć tzw. zmiany bezobjawowe (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.  Wspomniane zdjęcia oceniane są przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych, nawet trzech lekarzy. Jeśli kobieta miała już wykonywaną mammografię powinna zabrać ze sobą jej wyniki i zdjęcia. Będą one cenne przy opisie i pozwolą stwierdzić czy zachodzą jakieś zmiany.

 

Jeśli zajdzie potrzeba wykonania badań uzupełniających specjaliści udzielą wszelkich wskazówek i pomogą w umówieniu kolejnych badań.

 

- Rak piersi co roku odbiera życie kilkunastu tysiącom polskich Kobiet. Często Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć – mówi Anna Niemirska z Lux Med. – Tymczasem, tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić – dodaje Niemirska.

 

W styczniu ruszy także bezpłatna mammografia współorganizowana przez miasto. Co roku korzysta z niej kilkaset kobiet, a mammobus przyjeżdża do Bełchatowa przynajmniej raz w miesiącu. Na początku stycznia będzie znany cały harmonogram wizyt specjalistów, wtedy też rozpoczną się na nie zapisy.

 

Bezpłatna mammografia w Bełchatowie

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019