joombig banner rotation images

Menu

 

miasto belchatow 4898

 

Dlaczego został wprowadzony i jakie przyniósł skutki? W 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w Muzeum Regionalnym otwarta zostanie wystawa, przypominająca wydarzenia 1981 roku. Będzie też można posłuchać ,,pieśni niepokornych" i zobaczyć happening historyczny na ulicy Kościuszki. W intencji Ojczyzny odprawiona zostanie msza św.


Obchody kolejnej rocznicy wprowadzenia na ternie całego kraju stanu wojennego zaplanowano na czwartek, 13 grudnia. O godz. 18:00 w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Kwadrans przed nabożeństwem przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy Bełchatowa złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego. Do wzięcia udziału w uroczystościach organizatorzy zachęcają także poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń.


W ramach obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w Muzeum Regionalnym o godz. 10:00 odbędzie się prelekcja przybliżająca okoliczności, przyczyny i skutki wprowadzenia tego wyjątkowego stanu w kraju. Tuż po wykładzie, o godz. 11:00, rozpocznie się koncert „Pieśni niepokorne” w wykonaniu bełchatowskiego wokalisty Pawła Bauera. Każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii grudnia 1981 roku, zapraszamy od godz. 11:00 na ulicę Kościuszki, gdzie odbywać się będzie historyczny happening.


Do udziału w uroczystościach rocznicowych zapraszają Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Region Piotrkowski NSZZ Solidarność.

 
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zawieszono po ponad roku, a zniesiono 22 lipca 1983 r. Ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością” internowano, około stu osób straciło życie, w tym 9 górników kopalni Wujek, na ulice miast tylko w ciągu jednego dnia wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 tys. samochodów – tak w skrócie zapisał się na kartach historii okres, który rozpoczął się 13 grudnia 1981 roku. Tego dnia, o północy z soboty na niedzielę oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych, uznanych za groźnych dla bezpieczeństwa państwa. Informacja o trudnej sytuacji w kraju dotarła do Polaków o godz. 6:00 rano za pośrednictwem Polskiego Radia.


KZB

 

13.12

 

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020