joombig banner rotation images

Menu

 

 andrzejki muzeum 9604

 

Odgadywanie zagadek przyszłości, poznawanie zwyczajów ludowych, dobra zabawa – te i wiele innych atrakcji oferuje Muzeum Regionalne w ramach warsztatów andrzejkowych zaplanowanych dla bełchatowskich szkół w dniach 26-30 listopada.

 

Ostatnie dni listopada tradycyjnie już upływają nam pod znakiem poszukiwania odpowiedzi na pytania o bliższą i dalszą przyszłość. Z pomocą przychodzi nam Muzeum Regionalne, które na specjalnych zajęciach podpowiada, jak można urozmaicić sobie wigilię św. Andrzeja. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się też, jakie znaczenie miały dla dawnych Słowian andrzejki oraz katarzynki i na czym polega różnica między tymi zwyczajami.

 

 

- W muzeum andrzejki organizujemy już od kilku lat. Podczas zajęć przypominamy tradycyjne wróżby ludowe i próbujemy "odczytać przyszłość”. A wszystko to z lekkim przymrużeniem oka, acz z szacunkiem dla tradycji i wierzeń naszych przodków – mówi prowadząca zajęcia Magdalena Marciniak-Darda, specjalista etnolog z Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

 

 

Przygotowane przez belchatowskie muzeum propozycje wróżb dotyczą zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Dzieci biorące udzial w spotkaniach z symboli ukrytych pod talerzykami dowiadują się, jakie czeka ich życie (cukierek lub piórko - słodkie i lekkie życie, muszelka - podróże, kamyk - życie pełne pracy i zawodowych wyzwań, różaniec - stan duchowny), z serca przekłuwanego szpilką poznają imię przyszłej żony lub męża, a z wylosowanych kartoników otrzymują wstępny opis charakterologiczny wybranka lub wybranki. Po zajęciach wiedzą już, kto pierwszy w klasie zmieni stan cywilny, kto będzie aktorem, modelem, lekarzem, a kto informatykiem. Nawet gwiazdkowe prezenty nie są już tajemnicą. Dzięki magicznemu kapeluszowi i tajemniczej szkatułce każdy uczestnik wie, jaką maksymą powinien kierować się w życiu, by było ono szczęśliwe i bezpieczne.

 

 

- To była świetna zabawa. Wprawdzie nie planowałem zostać informatykiem, bo marzyłem o byciu siatkarzem, ale i tak mi się podobało. Na pewno chciałbym powtórzyć te wróżby z mamą, tatą i bratem. Ciekawy jestem, czy znów wylosuję Lenę na swoją małżonkę. Przestrogę o tym, żeby jeść mniej słodyczy, chyba naprawdę wezmę sobie do serca  - mówi Kacper, jeden z uczestników warsztatów. 

 

Dziś andrzejkowy wieczór kojarzy się przede wszystkim z dobrą zabawą, niekiedy okraszoną wróżbami i to z dużym przymrużeniem oka. Kiedyś był domeną niezamężnych dziewcząt, które przywiązywały bardzo dużą wagę do tego, co działo się w andrzejkową noc. Dla kawalerów przeznaczone były przede wszystkim katarzynki, czyli wróżby w wigilię św. Katarzyny (24 listopada).  Dopiero później andrzejki stały się zabawą zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Obecnie w zabawach andrzejkowych biorą udział  wszyscy, niezależnie od płci, wieku i stanu cywilnego.

 

 

W Polsce pierwsze wzmianki o tych obrzędach pochodzą z XVI w. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem, jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby andrzejkowe, dzięki którym panny miały nadzieję poznać imię lub twarz przyszłego męża. Zaglądały więc nocą do studni, lub zerkały w lustro o północy, aby ujrzeć twarz ukochanego. Andrzejkowe wróżby wykorzystywały też buty, drobne przedmioty ukryte pod talerzykami, gałązki wiśni, a nawet obierki z jabłek. Bardzo dużą wagę przywiązywano do snów w noc andrzejkową - na kartkach chowanych pod poduszkę wypisywano imiona męskie, a rano losowano jedną z kartek. Wieczory z wróżbami wpisywały się w ludową wizję świata i pojmowania czasu. Tradycyjne kultury szczególnie odczuwały okres jesiennego przesilenia. Zamierała wtedy przyroda, wkraczał czas mroku, w którym rządziły magia, duchy i zaświaty, który poruszał wyobraźnię i budził pytania o przyszłość. Wróżby były traktowane jako pewne znaki ze świata nadprzyrodzonego, pomagające uporządkować ziemską rzeczywistość.

APO

 

 

 

andrzejki muzeum 9586

 

 andrzejki muzeum 9573

 

andrzejki muzeum 9610

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020