joombig banner rotation images

Menu

11 listopada na placu Wolności odsłonięty zostanie posąg Piłsudskiego

 

Już za kilka dni Marszałek Józef Piłsudski spojrzy na bełchatowski plac Wolności. Część patriotyczna jest już praktycznie gotowa. 11 listopada podczas głównych miejskich obchodów Święta Niepodległości właśnie tam odsłonięty zostanie posąg pierwszego Honorowego Obywatela Bełchatowa.


Rewitalizacja to w dosłownym znaczeniu przywrócenie do życia. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wymiar estetyczny, ale także zmiany ekonomiczne i społeczne. Jak podkreśla prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, nowoczesna przestrzeń miejska powinna pełnić różne funkcje i odpowiadać różnym potrzebom. - Jestem przekonana, że przebudowa placu Wolności będzie początkiem ożywienia tej części miasta. Będzie to nie tylko miejsce uroczystości patriotycznych, ale także odpoczynku całych rodzin, a także atrakcyjny i zielony teren w sercu naszego miasta – dodaje prezydent Czechowska.

Rozpoczęta w marcu rewitalizacja placu Wolności przebiega zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, bełchatowska spółka BINŻ, zapewnia, że prace powinny zakończyć się planowo, czyli do 28 grudnia. Gotowa jest już jedna z trzech stref na placu – patriotyczna. Alejki zostały wyłożone kostką granitową, postument i dwie żelbetowe ławy o długości 10 m każda zostały obłożone granitem. Wokół postumentu zasadzono białe i czerwone róże oraz zamontowano oświetlenie punktowe. Gotowy jest już także monitoring.

Sercem tej części rewitalizowanego placu Wolności będzie posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, który 11 listopada uroczyście odsłoni prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska. - Chcieliśmy w szczególny sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jestem przekonana, że odsłonięcie posągu Józefa Piłsudskiego pomoże zrozumieć, jak wiele łączy historię lokalną i ogólnopolską. Tym bardziej cieszy mnie zaangażowanie mieszkańców, którzy hojnie wspierali budowę podczas prowadzonych przez cały ten rok aukcji i zbiórek, jak chociażby podczas majowego Pikniku z Marszałkiem – dodaje prezydent Czechowska.

Posąg stoi już na postumencie. Figura, którą zaprojektowali węgierscy artyści z  Csongrádu - György  Lantos i István Máté, ma 2,2 m wysokości i wykonana jest z brązu.  Na postumencie zamontowana została tablica z podpisem „W setną rocznicę odzyskania niepodległości Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Honorowemu Obywatelowi Miasta - bełchatowianie”.

Na pozostałej części placu Wolności roboty idą pełną parą. W centrum układana jest mozaika z płyt, wokół których sadzona jest trawa. W pobliżu wylana i uszczelniona została niecka fontanny, która będzie obkładana kostką granitową. Ponadto gotowa jest już także kładka nad fontanną. W jej pobliżu zamontowano także cztery żelbetowe ławy oraz stojak na rowery. Trwają prace ogrodnicze związane z nasadzeniami. Przypomnijmy, że na placu Wolności posadzonych zostanie 636 drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Wsadzonych ma także zostać 1442 krzewów liściastych (m.in. berberysy, trzmielina, tawuła japońska), 46 krzewów iglastych. Pojawią się rośliny pnące (34), trawy ozdobne (174), rośliny cebulowe, np. tulipany (2150) oraz bylinowe (546), których w tej chwili w parku nie ma, a są bardzo potrzebne. W tej części placu Wolności organizowane będą różne festyny, przewidziano także miejsce na kawiarniane ogródki. Na placu staną pergole, pawilony rekreacyjne i osłonięte bluszczem tzw. gabineciki. Powstanie też muzyczny plac zabaw i minisiłownia.

W związku z przebudową placu Wolności, naprawiana jest także zniszczona nawierzchnia części ul. Czyżewskiego. Przez kilka dni kierowcy będą jechać objazdem – ruch w obu kierunkach odbywać się będzie ulicą wzdłuż placu Wolności (od strony Państwowej Szkoły Muzycznej).

Częścią przebudowy placu Wolności jest również zagospodarowanie skweru znajdującego się po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu z ul. L. i M. Kaczyńskich, na którym ułożono kostkę brukową, zamontowano oświetlenie. Dodatkowo gotowa jest już instalacja pod oświetlenie punktowe, a w najbliższych dniach zamontowane zostaną ławki.


Rewitalizacja śródmieścia, czyli przebudowa Placu Wolności, dziesięciu miejskich kamienic oraz stworzenie przy pl. Wolności 10 Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych, ma kosztować 14,5 mln złotych. Na realizację tego projektu Bełchatów dostał ponad 9 mln złotych dofinansowania z funduszów unijnych. Całość ma być gotowa w 2020 roku.

 

AP

 

Na placu Wolności nasadzonych zostanie kilkaset drzew i krzewów

 

Plac Wolności ma być miejscem wypoczynku całych rodzin

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019