Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Msza św. w intencji ojczyzny, przemarsz ulicami miasta i odsłonięcie posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności  to najważniejsze punkty bełchatowskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 11 listopada. W tym dniu posłuchamy także laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Mała Ojczyzna”.


Do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości wszystkich mieszkańców zaprasza Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, a także proboszczowie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Stanisława Biskupa Męczennika. Uroczyste obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy POW przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

Następnie w samo południe w kościele farnym odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Po mszy bełchatowianie, obdarowani setką białych i czerwonych róż (akcja 100 róż na stulecie odzyskania niepodległości odbędzie się nie po raz pierwszy), wezmą udział w uroczystym marszu ulicami miasta. Pochód wyruszy spod kościoła przy ul. Kościuszki o godz. 13 i przejdzie ulicami: Kościuszki, Pabianicką, Bawełnianą, Piłsudskiego aż do Placu Wolności. Tu, w patriotycznej części parku, o godz. 13:30, odsłonięty zostanie posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, który – przypomnijmy – jest pierwszym i jedynym z okresu międzywojennego Honorowym Obywatelem Bełchatowa.

Rzeźbę Marszałka Piłsudskiego zaprojektowali artyści z jednego z miast partnerskich - węgierskiego Csongrádu. Z granitowego cokołu spoglądać będzie na nas wykuta w brązie postać Marszałka w galowym mundurze, wspartego o szablę. Choć rzeźba mierzy 2,2 metra, wygląda jakby była naturalnej wielkości. Fundusze na to przedsięwzięcie zbierał, utworzony w czerwcu 2017 roku, Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Niedzielne popołudnie i wieczór 11 listopada upłyną pod znakiem wydarzeń kulturalnych. W MCK PGE Gigantach Mocy o godz. 15:30 odbędzie się XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Mała Ojczyzna”. Podczas koncertowej gali zaprezentują się młodzi bełchatowianie. Z kolei o godz. 18 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie zaśpiewa chór Cantate Collective. W repertuarze znalazły się najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, a także utwory na chór mieszany a cappella najwybitniejszych polskich kompozytorów.

 

W obchody włączyło się także Muzeum Regionalne, gdzie 7 listopada o godz. 12 otwarta zostanie wystawa historyczna „Polskie drogi do niepodległości”. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzą również uczniowie bełchatowskich szkół, którzy wezmą udział w ogólnopolskiej akcji pn. „Rekord dla Niepodległej” i zaspiewają wspólnie hymn narodowy. To wydarzenie, któremu towarzyszyć będą np. układanie biało-czerwonej flagi czy wypuszczanie białych i czerwonych balonów, będzie miało miejsce w różnych punktach miasta w piątek, 9 listopada, o godz. 11:11.


Sportowa odsłona bełchatowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości to z jednej strony XVI Bełchatowski Bieg Niepodległości (8 listopada, godz. 10, park przy Muzeum Regionalnym), z drugiej mecz brunatnych w biało-czerwonych barwach z Pogonią Siedlce (10 listopada, godz. 17, stadion przy ul. Sportowej 3).

 

11 listopada mija dokładnie 100 lat od momentu, w którym Polska odzyskała upragnioną wolność. Polacy nigdy nie porzucili marzeń o niepodległej ojczyźnie. Mimo rozmaitych prób nacisku ze strony zaborców (polityka germanizacji i rusyfikacji), krwawo tłumionych powstań narodowych i okrutnych represji polska świadomość narodowa nie dość, że przetrwała, to jeszcze urosła do takich rozmiarów, że w 1918 roku nikt ani nic nie było w stanie dłużej utrzymać jej w okowach. To dzień wyjątkowy, dlatego wymaga niezwykłej oprawy. Włączając się we wspólne świętowanie, wywieśmy przy domach, na balkonach narodowe flagi.

 

KZB

 

Podczas uroczystych obchodów 11 listopada odsłonięty zostanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Uroczystości z okazji 11 listopada zapowiadają się bardzo ciekawie.

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl