Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

7 listopada odbyło się otwarcie wystawy "Polskie drogi do niepodległości"

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących bełchatowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodleglości jest wystawa historyczna "Polskie drogi do niepodległości". Stare zdjęcia, dokumenty, numizmaty, medale, a także broń, którą polscy żołnierze o wolność walczyli - to wszystko obejrzymy od 7 listopada w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Z kolei na 10 listopada Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Rozmowy o wolności".

 

O niepodległości w muzeum

 

Wystawę „Polskie drogi do niepodległości”, której otwarcie miało miejsce od 7 listopada w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, już pierwszego dnia odwiedziło wielu bełchatowian.

 

Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński to postaci, którym między innymi poświęcona będzie wystawa. To oni bowiem mieli bezpośredni wpływ na wydarzenia z listopada 1918 roku. Jednak nie można zapominać o wszystkich tych, którzy z ogromnym poświęceniem przez dziesiątki lat wstecz przygotowywali grunt pod tę zwycięską bitwę.


- Dróg do odzyskania niepodległości tak naprawdę było wiele, wszystkie długie i wyboiste - mówi Rafał Jędrzejczak z Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i dodaje, że wolność odzyskana w 1918 roku to dzieło wielu pokoleń Polaków – począwszy od tych, którzy walczyli w powstaniach listopadowym (1830-1831) i styczniowym (1863-1864), na żołnierzach I wojny światowej skończywszy.


Na wystawie zobaczymy więc niemały zbiór elementów uzbrojenia oraz wojskowego wyposażenia, a także broni i białej, i palnej, którą posługiwali się polscy żołnierze na różnych etapach walk wolnościowych. Fotografie, dokumenty, akta prawne, pocztówki, plakaty, medale pamiątkowe, numizmaty (przygotowane przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Bełchatowie), słowem, różnorodne pamiątki z drugiej dekady XX wieku, pomogą zapewne zbudować klimat roku 1918.


Eksponaty na wystawę pochodzą z Muzeum Znaki Czasu w Jakubowicach Konińskich, Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, ze zbiorów członków bełchatowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Augusta III Sasa, zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz od osób prywatnych.


Śmiało można powiedzieć, że „Polskie drogi do wolności” to wystawa z przesłaniem, a brzmi ono „niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać każdego dnia”, bo - jak mówi Rafał Jędrzejczak - wystarczyło 21 lat, byśmy tę tak ciężko wypracowaną niepodległość ponownie utracili na kilka lat w 1939 roku. Dlatego też warto o wolności dyskutować.

 

O wolności na deskach teatru

 

Na takie "Rozmowy o wolności", podczas których kilka pokoleń na jednej scenie opowie o niepodległości, 10 listopada, o godz. 17:00 zaprasza Miejskie Centrum Kultury (sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Gigantów Mocy, wstęp wolny).

 

Wystawa i spektakl to tylko niektóre z wielu wydarzeń organizowanych w Bełchatowie z okazji  stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

KZB

Wystawa już pierwszego dnia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Wystawa czynna będzie do połowy stycznia przyszłego roku.

10 listopada MCK zaprasza na "Rozmowy o wolności"

 

 

 


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl