joombig banner rotation images

Menu

Pracownicy MOPS-u i uczniowie z I LO porządkowali groby bezdomnych.

 

Na bełchatowskim cmentarzu trwają ostatnie przygotowania przed Wszystkimi Świętymi. Włączyli się w nie również pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie. W ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” młodzież uporządkowała 18 grobów osób bezdomnych i zapomnianych.


Akcję „Ocalić od zapomnienia” już po raz drugi zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Chodzi w niej przede wszystkim o to, by groby osób, których pochówkiem zajął się MOPS, zostały uporządkowane i przygotowane na 1 listopada, przywrócone do takiego stanu, w jakim powinny być.

Pod opieką MOPS-u jest obecnie 18 mogił, w których pochowane są głównie osoby bezdomne, samotne, ale nie tylko. Znajdują się tu też groby ludzi, których rodzin nie było stać na zorganizowanie pogrzebu. O te mogiły nikt z zewnątrz raczej nie dba, mało kto w ogóle o nich pamięta.
Wszystkie groby usytuowane są jeden obok drugiego w nowszej części bełchatowskiej nekropolii. Wyglądają podobnie, nie wyróżniają się. Każdy obudowany jest drewnianym płotkiem, wszystkie posiadają krzyż i tabliczkę.


Przypomnijmy, że ogrodzenia powstały w ramach ubiegłorocznej odsłony akcji „Ocalić od zapomnienia”. Wówczas w prace naprawcze, porządkujące włączyli się uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego. Kolejne takie działania zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.
Opieka nad grobami trwa cały rok. Warto jednak podkreślić, że nie wynika ona bezpośrednio z narzuconych obowiązków, lecz z dobrej woli i zaangażowania pracowników MOPS-u.


- To jest wyłącznie nasza inicjatywa. Chciałybyśmy, by groby naszych podopiecznych były zadbane, by i na nich zapłonął znicz – mówi Agnieszka Cabaj, która koordynuje całą akcją, i dodaje, że nie chciałaby, żeby ktoś powiedział, że groby bezdomnych są zapuszczone.


Projekt ma charakter socjalny, co oznacza, że realizacja od początku do końca spoczywa na tych, którzy ją zainicjowali. Ponieważ przed Wszystkimi Świętymi jest trochę więcej pracy, placówka zwróciła się z prośbą o pomoc do różnych bełchatowskich instytucji.


- Na nasz apel niemal natychmiast odpowiedziało I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego. Naprawdę tych dzieci nie trzeba było dwa razy prosić, zareagowały błyskawicznie – opowiada Agnieszka Cabaj.


Sprzątanie, grabienie suchych liści, czyszczenie, uprzątnięcie zbędnych przedmiotów, zapalanie zniczy - takie prace wykonali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, który w „Bronku” działa od 2001 roku. Ze swych podopiecznych bardzo dumna jest opiekunka koła Małgorzata Gołębiowska.


- Bierzemy udział w wielu akcjach, zarówno w szkole, jak i poza nią. Nigdy nie spotkałam się z odmową czy marudzeniem ze strony dzieci. Zawsze są gotowe do działania – mówi Małgorzata Gołębiowska.


Na pytanie o to, dlaczego biorą udział w porządkowaniu grobów, wolontariuszki zgodnie odpowiedziały, że jest to bardzo wartościowa akcja.


- Możemy zrobić coś dla ludzi, o których już nikt nie pamięta. Przyczyniamy się do czegoś dobrego, naprawdę ważnego. Pomaganie rozwija nas samych. Dzięki temu nie stoimy w miejscu – podkreślają uczennice liceum.

 

KZB


 

Młodzież z wielkim zaangażowaniem przystąpila do porządkowania

To już druka edycja akcji "Ocalić od zapomnienia"

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020