Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miejska jadłodajnia wydaje ciepły posiłek dla potrzebujących

 

Gorąca zupa czeka na osoby bezdomne i potrzebujące w miejskiej jadłodajni. Każdego dnia wydawanych jest kilkadziesiąt posiłków, a na niedzielę i święta paczki z suchym prowiantem. To już czwarty sezon miejskiej jadłodajni przy ul. Kwiatowej 6, która tradycyjnie będzie działać przez kilka najbliższych miesięcy.

 

Ciepły posiłek wydawany jest przez sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty od godz. 13. Mogą się nim posilić nie tylko osoby bezdomne, ale też mieszkańcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 

- Często się zdarza, że zupa zjedzona w naszej jadłodajni to dla wielu z nich jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia, a niekiedy po prostu jedyny – mówi Grzegorz Stępiński, prezes Fundacji Społecznej „Solidarni”, która przy wsparciu miasta prowadzi jadłodajnię przy Kwiatowej. – Dlatego dbamy, aby zupa była nie tylko ciepła, ale też pożywna i treściwa. We wszystkich porcjach jest więc wkładka mięsna. Do woli można się także częstować chlebem – dodaje Stępiński.

 

Każdego dnia wydawanych jest około siedemdziesięciu posiłków. Tyle samo przygotowywanych jest paczek z suchym prowiantem, gdzie oprócz pieczywa są też m.in. konserwy. Zdarza się, że w okresie zimowym szczególnie, kiedy są silne mrozy potrzebujących jest więcej. – Staramy się, aby nikt nie odszedł z pustą ręką. Jeśli jest potrzeba zwiększamy liczbę posiłków. Z kolei, kiedy chętnych jest mniej, ci co przyszli mogą liczyć na dodatkowe porcje – tłumaczy prezes „Solidarnych”.

 

Tylko w tym roku na działanie miejskiej jadłodajni magistrat przeznaczył prawie 48 tys. zł w ramach konkursu na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi. A w poprzednich sezonach prawie 244 tys. zł, dzięki czemu wydano ok. 35 tys. ciepłych posiłków i ponad 6 tys. paczek z suchym prowiantem.

 

Miejska jadłodajnia to jedna z wielu pomocy z jakiej mogą korzystać potrzebujący. Jeszcze w listopadzie do Bełchatowa przyjadą dwa transporty z żywnością, kolejnych sześć do czerwca przyszłego roku. Z Banku Żywności skorzysta w sumie 3000 tys. bełchatowian, a do każdego z nich trafi 50 kg różnych produktów, m.in. mąka, kasza, ryż, cukier, konserwy mięsne oraz warzywne. Podobnie, jak w latach ubiegłych, i tym razem miasto płaci za transport produktów, zaś MOPS i Stowarzyszenie Monar Schronisko dla Osób Bezdomnych Markot zajmą się rozładunkiem i wydawaniem paczek.

 

Pomocą służy również schronisko dla osób bezdomnych, które działa przy ul. Czaplinieckiej 7a. Na ten moment placówka dysponuje blisko 40 miejscami, ale kiedy temperatura spada poniżej 0 uruchamianych jest kolejnych 20. Potrzebujący mogą z nich korzystać między godz. 20 a 8 rano. Jedynym warunkiem jest zachowanie trzeźwości. Każdy, kto potrzebuje może również skorzystać z pomocy pracowników przy rozwiązywaniu problemów rodzinnych, załatwianiu spraw urzędowych czy poszukiwaniu pracy.

 

Posiłki w jadłodajni wydawane są od poniedziałku do piątku

Do Bełchatowa przyjadą kolejne transporty z żywnością

AD-A

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl