joombig banner rotation images

Menu

21 września rusza FSJ.

 

Od oficjalnego otwarcia Jabłoniowego Sadu rozpoczniemy tegoroczną edycję Festiwalu Sztuki Jabłka. Przed nami trzy dni koncertów, wystaw, happeningów, spotkań z aktorami i pisarzami. Pierwszy dzień festiwalu upłynie pod znakiem lokalnych artystów - Pola i Władysław Gągałowie, Julia Zając i Lena Chmiel, a na zakończenie zespół Kwiat Jabłoni. I mieszkaniec, i turysta - każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Budujemy klimat z jabłkiem

Własnoręczne wykonanie jabłuszkowej torby (16 września, pl. Narutowicza) i wystawa książek z motywem jabłka lub jabłoni (17-21 września, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna) to tylko wstęp do tego, co będzie się działo od 21 do 23 września w naszym mieście.


Pierwszy dzień festiwalu, piątek, 21 września, zapowiada się bardzo ciekawie. W klimat święta jabłka i sztuki od godzin przedpołudniowych na pl. Narutowicza wprowadzać nas będą po pierwsze artyści Pola i Pierwszy dzień należał będzie do lokalnych artystówWładysław Gągałowie, a po drugie bełchatowscy milusińscy, z myślą o których przygotowano m.in. Jabłkowe Wariacje, czyli megamalowankę, promującą projekt „Energia, natura i tradycja – na bełchatowskim szlaku”. Z kolei na błoniach Muzeum Regionalnego w ramach projektu „Jesteśmy stąd” za sprawą 366 dzieci powstanie żywe logo miasta. Tyle dziecięcej radości i energii zgromadzonej w jednym miejscu dawno nie widzieliśmy.

 

Konkursy i wystawy

Po południu zapraszamy do Jabłoniowego Sadu. Po oficjalnym otwarciu festiwalu (godz. 17:00) ogłoszeni zostaną laureaci konkursów: „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” oraz „Historia jabłka rozpoczęła się w raju, domaluj swoją”. To tu, w Jabłoniowym Sadzie, będziemy mogli podziwiać wystawę pokonkursową, a także obrazy z cyklu "Z jabłkiem w tle" autorstwa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Koniczynka” w Bełchatowie.

 

Bodypainting, wizja Edenu i Kwiat Jabłoni

Pokaz bodypaintingu, czyli malowanie ciała w wykonaniu światowej sławy artysty Mariana Folgi, to kolejna atrakcja zaplanowana na piątkowe popołudnie. Poza tym każdy, kto 21 września odwiedzi Jabłoniowy Sad, stanie się świadkiem niezwykłego przedsięwzięcia artystycznego. Dwie młode bełchatowianki - Julia Zając i Lena Chmiel – zabiorą widzów do własnego Raju (godz. 17:30), a bratersko-siostrzany zespół Kwiat Jabłoni zagwarantuje folk-elektroniczną rozrywkę na najwyższym poziomie (godz. 18:00). Wieczór zapowiada się więc nastrojowo, muzycznie i… zdrowo, a to dzięki degustacji świeżo wyciskanych soków z jabłek. Dla tych, którym festiwalowe spotkanie ze sztuką wyostrzy apetyt, przygotowano strefę gastronomiczną z food truckami (park przy Muzeum Regionalnym). Na tym jednak jeszcze nie koniec.


Nie zapominamy też o literatach. Amatorzy słowa pisanego spotkają się na „Jabłeczniku literackim” (godz. 18:00). Obok doświadczonych poetów i prozaików (Lidia Liszewska, Robert Kornacki, Natalia Łukasiewicz i Dariusz Zalewski) zasiądą ci, którzy na literackim polu stawiają pierwsze kroki. Autorzy będą mieli okazję do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, a także do twórczej polemiki.


Od pierwszego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka czynne będą w Bełchatowie dwie ciekawe wystawy. Na pierwszą zapraszamy do Muzeum Regionalnego, gdzie w galerii na piętrze swoje prace zaprezentują artyści z Wolnej Grupy Kreatywnej EBE. Miejsce drugiej wystawy to Giganty Mocy. Tu z kolei zobaczymy artystyczne wizje studentów z łódzkiej ASP.


To już druga edycja Festiwalu Sztuki Jabłka. Moc atrakcji, jakie miasto przygotowało na tę okoliczność, nie tylko zainteresuje mieszkańców, ale również zachęci turystów z całej Polski do odwiedzenia Bełchatowa w przedostatni wrześniowy weekend. O tym, co konkretnie będzie się działo w sobotę i niedzielę, w kolejnych odsłonach. Jednak nie jest tajemnicą, że do Bełchatowa przyjedzie Kajetan Galas i Kortez. Na pewno będzie się u nas działo.

 

KZB

Atrakcją będzie malowanie ciała

Każdego dnia wiele sie będzie działo. 

Spotkają się też literaci.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020