joombig banner rotation images

Menu

http://www.belchatow.pl/images/2018/czerwiec/dni_energetyka-2768.JPG14 sierpnia przypada święto branży energetycznej. W Bełchatowie podczas głównych uroczystości, które zorganizował koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zasłużeni pracownicy odebrali medale i wyróżnienia. Były gratulacje i słowa uznania. Dla świętujących wystąpił energetyczny zespół Tulia.


Elektrownia Bełchatów, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, to największa na świecie elektrownia opalana węglem brunatnym. Każdego roku przy okazji obchodów Dnia Energetyka podkreśla się niezwykłą rolę elektrowni w rozwoju nie tylko naszego miasta i regionu, ale także całego kraju. Mówi się, że Bełchatów stanowi energetyczne centrum Polski.


Główne uroczystości związane ze świętem energetyków rozpoczęły się mszą świętą w ich intencji, którą w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odprawił metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. O godzinie 12:30 zaproszeni goście spotkali się na uroczystej akademii w hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie. Wśród nich znaleźli się parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów. Podczas akademii nie zabrakło pochwał pod adresem energetyków, a także medali i odznaczeń dla tych najbardziej zasłużonych. Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, złożyła energetykom i elektrykom życzenia spokojnej i stabilnej pracy, zawodowej satysfakcji i szczęścia w życiu osobistym, a także pozytywnej energii każdego dnia.

 

Jak podaje Elektrownia Bełchatów na swojej stronie, produkcja energii elektrycznej netto w 2017 roku osiągnęła wielkość  32,3 TWh, co stanowiło prawie 21 proc. energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Jest to najwyższy udział w produkcji krajowej energii elektrycznej spośród wszystkich jej wytwórców. Ponadto Elektrownia Bełchatów ma prawie 68 proc. udział w krajowej produkcji energii elektrycznej wytwarzanej na bazie węgla brunatnego.


W ramach bełchatowskich obchodów Dnia Energetyka w drugiej połowie sierpnia odbędą się zawody szybowców i elektroszybowców oraz Dzień Otwarty Elektrowni Bełchatów.


Przypomnijmy, że Dzień Energetyka ustanowiono w roku 1956. W roku 1991 patronem energetyków został św. Maksymilian Kolbe, który znany był z zamiłowania do elektryki. Od tego czasu Dzień Energetyka świętuje się zawsze 14 sierpnia. Nie jest to data przypadkowa – tego właśnie dnia w 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął męczeńską śmiercią Maksymilian Maria Kolbe.

KZB

http://www.belchatow.pl/images/2018/czerwiec/dni_energetyka-2645.JPG

 Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020