Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów pozyskał blisko 62 mln dotacji do inwestycjiBlisko 62 mln złotych – tyle zewnętrznych środków Bełchatów pozyskał na realizację ponad 40 inwestycji. Na tym nie koniec. Miasto stara się bowiem o kolejnych 18 mln dotacji. Jednocześnie trwa nabór wniosków do szóstej już edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Do 13 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, a do ich dyspozycji jest 1,5 mln złotych.

 

Niebawem zostanie podpisana umowa na zakup sześciu autobusów niskoemisyjnych, w tym trzech elektrycznych, dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Trwa rozpatrywanie ofert. W ramach postępowania swoje oferty złożyły dwie firmy: Solaris na całość zamówienia (sześć autobusów) za kwotę łączną 10 mln 896tys. 570 zł. i Ursus wyłącznie na autobusy elektryczne za kwotę 7 mln 633 tys. 130 złotych. O ile wszystko potoczy się zgodnie z procedurą przetargową i nie będzie odwołań, umowa z wybranym wykonawcą podpisana ma zostać jeszcze w lipcu. Oznacza to, że nowe autobusy powinny pojawić się w Bełchatowie w wakacje 2019 roku. Całość, zgodnie z projektem, ma kosztować niecałe 11 mln, a dofinansowanie z RPO wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 7,5 mln zł. 


POZYSKANE ŚRODKI ZEWNĘTRZNE 

Bełchatów otrzymał dotacje do 47 inwestycji
Ze środków zewnętrznych Bełchatów pozyskał w sumie blisko 62 mln złotych, co pozwoliło na realizację 47 projektów. Wśród nich termomodernizacja Felka, przebudowa budynku na Sienkiewicza na mieszkania socjalne czy budowa  i modernizacja miejskich sieci wodno-kanalizacyjnych i ciepłowniczych. To najważniejsze, ale nie jedyne projekty. Rozpoczęła się bowiem rewitalizacja śródmieścia, miasto realizuje także PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji), czyli wypłatę dofinansowań do wymiany pieców. 

 

Projekty realizowane przy wsparciu funduszy unijnych

Na tym jednak nie koniec. Bełchatów stara się o pozyskanie kolejnych 18 mln złotych dotacji, dzięki czemu będzie można m.in. przeprowadzić termomodernizację Odry czy kolejną edycję programu dofinansowania do zakupu nowych pieców, do udziału w której przyjmowane są właśnie deklaracje udziału.


BUDŻET OBYWATELSKI


Trwa szósta edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Do 13 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać wnioski. Do dyspozycji mieszkańców jest półtora miliona złotych, które zostaną podzielone na realizację projektów tzw. twardych (1 mln 400 tys. zł.) i miękkich (100 tys. zł.). -  Wydzielenie części środków na projekty społeczne to był strzał w dziesiątkę. Wcześniej takie przedsięwzięcia przegrywały z twardymi inwestycjami, np. z placami zabaw czy budową chodników. Teraz projekty prozdrowotne czy inne integrujące mieszkańców mogą również być realizowane. Dziękuję wnioskodawcom, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy takie wnioski popierają – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

W Bełchatowie zrealizowano blisko 30 projektów w ramach budżetu obywatelskiegoOd 2014 roku przeprowadzono pięć edycji Budżetu Obywatelskiego. We wszystkich mieszkańcy złożyli w sumie 325 propozycji, z których w głosowaniu wybrali 33 projekty. Do tej pory zrealizowano już 27 z nich, m.in. kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź”, oświetlenie ciągu pieszego łączącego os. Dolnośląskie z os. Okrzei, zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora i badania wad postawy u przedszkolaków. W 2018 roku finalizowanych będzie kolejnych sześć projektów.


Co jeszcze zmieni się w Bełchatowie? Dowiemy się w październiku. Obecnie trwa przyjmowanie wniosków. Nowością tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest to, że do każdego projektu musi być dołączona tzw. lista poparcia. Składając propozycje, należy pamiętać, że wszystkie przedsięwzięcia (opracowanie dokumentacji czy planu, a także  sama realizacja projektu) powinny być możliwe do zrealizowania do końca 2019 roku. Równie ważne będzie miejsce wskazanej inwestycji - projekty twarde mogą być realizowane tylko na terenach należących do miasta. Zgodnie z regulaminem przy zgłaszaniu projektów „miękkich” trzeba będzie wypełnić również harmonogram wpisujący dane wydarzenie w konkretne ramy czasowe. Przygotowując się więc do złożenia wniosku warto zapoznać się z regulaminem budżetu obywatelskiego - dostępny jest on na www.decydujemy.belchatow.pl.

 

AP

 


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl