joombig banner rotation images

Menu

Rusza telemonitoring w ramach budżetu obywatelskiegoBełchatów to pierwsze w Polsce miasto, które w ramach budżetu obywatelskiego wprowadza telemonitoring medyczny. Stała, zdalna kontrola pracy serca prowadzona jest w zaledwie kilku polskich miastach, można więc powiedzieć, że Bełchatów jest w tym zakresie pionierem. Jeszcze w czerwcu pierwsze aparaty Echo Mini trafią do pacjentów  oddziałów kardiologicznego i wewnętrznych bełchatowskiego szpitala oraz oddziału PAKS. To pierwszy etap projektu, na którego realizację samorząd przeznaczy 50 tys. złotych.


Projekt „Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą (telemonitoring)” zdobył  1310 głosów w V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, dzięki czemu kilkuset pacjentów najwyższego ryzyka będzie mogło skorzystać z telemedycznej opieki. - Wydzielenie 100 tys. złotych na projekty miękkie z 1,5 milionowej puli budżetu obywatelskiego było doskonałym pomysłem. Wcześniej takie przedsięwzięcia przegrywały z twardymi inwestycjami, jak np. place zabaw. Teraz projekty prozdrowotne, społeczne i inne integrujące mieszkańców mogą również być realizowane. Dziękuję przede wszystkim wnioskodawcy, panu radnemu Dariuszowi Matyśkiewiczowi oraz wszystkim mieszkańcom, którzy ten wniosek poparli – podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Wdrożenie tego nowatorskiego w skali kraju programu wymagało wielu spotkań i rozmów ze specjalistami, analizy rynku usług telemonitoringowych, parametrów sprzętu medycznego oraz warunków realizacji zadania w wyznaczonych placówkach medycznych. Zdaniem dr Witolda Tomaszewskiego, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie, telemedycyna jest niezwykle korzystna dla pacjentów. - Niewątpliwie jest to przyszłość medycyny. To odciążenie dla systemu, ale przede wszystkim dla pacjenta, który czuje się pewny i bezpieczny, bo jest monitorowany. Dla chorego stres związany z pobytem w szpitalu nie jest obojętny, więc możliwość przebywania w domu i jednoczesnej kontroli lekarskiej zdecydowanie poprawia jego komfort życia – wyjaśnia dyrektor Tomaszewski.


Telemonitoring kardiologiczny to dodatkowa forma kontroli stanu zdrowia obok standardowych wizyt u lekarza. Pacjenci nim objęci w każdej chwili mogą przesłać zapis EKG z osobistego aparatu do Centrum Monitorowania Serca. Po jego analizie i rozmowie telefonicznej z chorym, pracownicy centrum zdecydują o tym, jakie podjąć działania. W sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu, zostanie wysłana karetka pogotowia.

 

Aparaty Echo Mini trafią do mieszkańców zakwalifikowanych przez lekarzy bełchatowskiego szpitala i Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca. W pierwszym etapie trafią one do stu pacjentów, będą oni otrzymywać urządzenia przy wypisie ze szpitala po wcześniejszym przeszkoleniu. Aparaty są proste w obsłudze, co zdaniem Anny, pacjentki wcześniej korzystającej z systemu, jest ich niewątpliwą zaletą. - Kiedy miałam zaburzenia akcji serca, natychmiast to zasygnalizowałam. Otrzymałam wiadomość, że zapis EKG jest nieprawidłowy i potrzebuję pilnie skorzystać z karetki, którą centrum monitoringu chciało do mnie wysłać. Trafiłam do kliniki, gdzie zajęto się mną odpowiednio. Mogę śmiało powiedzieć, że leczenie trafione i mam komfort życia na plus – dodaje pani Anna.

 

VI edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa

 

Zdalny telemonitoring kardiologiczny pracy serca, wad serca, zaburzeń serca i stanów niedokrwiennych dla mieszkańców Bełchatowa będzie prowadzony 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Ostatecznie skorzysta z niego kilkuset bełchatowian. W roku 2018 projekt „Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą (telemonitoring)” będzie realizowany w ramach budżetu obywatelskiego, ale jak zapewnia prezydent Czechowska, jeśli będzie duże zainteresowanie pacjentów, miasto dołoży wszelkich starań, aby był on kontynuowany w latach kolejnych – tym razem z budżetu Bełchatowa.

 

Do 13 lipca można zgłaszać projekty do VI Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa

 

Przypominamy, że do 13 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do szóśtej edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W tym roku, po raz pierwszy, do każdej zgłoszonej propozycji musi być dołączona tzw. lista poparcia. Do dyspozycji mieszkańców jest półtora miliona złotych, o tym, które propozycje zostaną zrealizowane dowiemy się w październiku.

 

AP

 


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020