Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Tężnia solankowa stanie na os. BudowlanychJuż we wrześniu mieszkańcy Bełchatowa będą mogli korzystać z pierwszej w mieście tężni solankowej. Stanie ona przy zbiorniku wodnym w parku na os. Budowlanych, wykonana zostanie z suszonego drewna świerkowego.


- Z pewnością tężnia przyciągnie wielu bełchatowian, chcących skorzystać z dobrodziejstw solnego mikroklimatu – mówi Marioli Czechowskiej, prezydent Bełchatowa. - Jestem przekonana, że z chęcią zajrzą do niej także turyści, stąd pomysł tej inwestycji.

Centralnym elementem bełchatowskiej tężni solankowej będzie kolumna gałązek tarniny, na które będzie spływać solanka z kolektora wylewowego. Dzięki temu przestrzeń w promieniu kilku metrów od tarniny nasycona zostanie jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem, żelazem i innymi korzystnymi dla zdrowia mikroelementami. Pomiędzy słupami ustawionych zostanie pięć ławek. Na słupach zamontowane zostaną  reflektory, które będą świecić w górę i w dół.

Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Godzinny pobyt w tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze.

Tężnia solankowa na os. Budowlanych kosztować będzie 150 tys. zł, a mieszkańcy będą mogli zażywać inhalacji już na początku września. Jeśli pomysł się przyjmie i spodoba, to niewykluczone, że podobne konstrukcje pojawią się także w innych częściach miasta.

 

AP

Bełchatowianie będą mogli korzystać z tężni już we wrześniu

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl