Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miasto kupi 6 nowych autobusówDwie polskie firmy chcą wyprodukować autobusy dla bełchatowskiego MZK. Miasto właśnie sprawdza ich oferty, a umowa ma być podpisana jeszcze w tym roku. Zgodnie z planami, tabor Miejskiego Zakłądu Komunikacji wzbogaci się o trzy autobusy niskoemisyjne i trzy elektryczne. Sześć nowych pojazdów ma się pojawić w mieście w 2019 roku. - Będziemy starać się przyspieszyć, przynajmniej dostarczenie autobusów elektrycznych - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Całość, zgodnie z projektem, ma kosztować niecałe 11 mln, a dofinansowanie z RPO wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 7,5 mln zł.

 

Trzy pojazdy niskoemisyjne, które kupi miasto, mają spełniać surową normę Euro 6, zgodnie z którą dopuszczalna wartość emisji tlenków azotu wynosi 400 mg/kWh, a limit emisji cząstek stałych wynosi 10 mg/kWh. Będą one niskopodłogowe, a napędzać je będą silniki diesla. Ponadto w ramach projektu do Bełchatowa trafią także trzy autobusy elektryczne wraz ze stacjami ładowania. Będą one przede wszystkim obsługiwać linię nr 2, która jest najdłuższa i podróżuje nią najwięcej mieszkańców. Całość powinna kosztować niecałe 11 mln złotych. Na rozbudowę floty Miejskiego Zakładu Komunikacji Bełchatów pozyskał ponad 7,5 mln dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. To stuprocentowe dofinansowanie, o jakie wnioskowało miasto. O produkcję autobusów dla Bełchatowa starają się dwie polskie firmy: Ursus i Solaris. Miasto obecnie sprawdza obydwie oferty przetargowe


Przypomnijmy, że w marcu po ulicach Bełchatowa jeździł już elektryczny autobus Ursus. Testowany pojazd można było spotkać głównie na linii nr 2, która docelowo ma być właśnie elektryczna. Był to trzeci nowoczesny autobus sprawdzany przez Miejski Zakład Komunikacji. Poprzednio bełchatowianie mogli jeździć autosanem spełniającym normę spalin Euro 6 i hybrydowym solarisem.


MZK testuje elektryczny autobus [FILM]
 

Jak mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, zakup nowych autobusów jest kierowany przede wszystkim troską o środowisko. - Wszystko, co związane jest z programem antysmogowym jest nam bardzo bliskie. Dlatego właśnie dokładamy wszelkich starań, by powietrze w Bełchatowie było czyste, głównie z myślą o naszych mieszkańcach – wyjaśnia prezydent Czechowska.


Bełchatów walczy ze smogiem

 

W 2019 roku mają pojawić się nowe autobusy MZKStatystki pokazują, że z miejskiej komunikacji korzysta bowiem coraz więcej osób. Wpływ na to ma niewątpliwie fakt, że od ponad dwóch lat bełchatowianie podróżują emzetkami za darmo. - Wprowadzając bezpłatną komunikację chcieliśmy pomóc naszym mieszkańcom, szczególnie osobom starszym i uczniom. To wygoda i realne oszczędności w domowych budżetach – dodaje prezydent Czechowska. Warto nadmienić, że liczba bełchatowian korzystających z autobusów komunikacji miejskiej w 2017 roku wzrosła o 125 tys. W 2016 roku miejski przewoźnik przewiózł 1 mln 468 tys. pasażerów, a w 2017 roku już 1 mln 593 osób.


Miejski Zakład Komunikacji obsługuje w Bełchatowie 9 linii komunikacyjnych, dowożąc pasażerów do pracy, szkół, instytucji publicznych. Pomiary napełnienia dla poszczególnych linii komunikacyjnych pozwoliły określić, że strategiczna jest linia nr 2. Dziennie średnia liczba pasażerów, przewożonych na tej trasie, wynosi 2 tys.180. Średnio na jeden kurs przypada 45 pasażerów. – Nasze statystyki pokazują, że mieszkańcy chętnie korzystają z miejskich autobusów. Z miesiąca na miesiąc liczba jeżdżących jest coraz większa. Cieszymy się, że coraz więcej osób korzysta z naszych usług. Będziemy nadal dostosowywać linie i rozkłady jazdy do potrzeb bełchatowian – mówi Renata Rutkowska, prezes MZK.

 

AP

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl